dTest: Test kolových nápojů 2023
Spotřebitelská organizace dTest publikovala výsledky testu kolových nápojů v časopise dTest 7/2023.
Coca-Cola, Pepsi Cola a jim podobné limonády mají jak své věrné fanoušky, tak širokou skupinu odpůrců. Jako důvod, proč se jim vyhýbat, se uvádí vysoký podíl cukru, přítomnost fosforu nebo jejich kyselý charakter. V testu jsme se na tyto sporné body podívali s vesměs očekávatelnými výsledky. Cukru je v kolových limonádách opravdu víc než dost – v půl litru okolo devíti kostek. Jeden z výrobků nás navíc nemile překvapil zamlčenými informacemi o složení.
Kolové limonády, pro zjednodušení Coca-Cola, Pepsi a jejich alternativy, jsou pro mnohé synonymem nepříliš zdravého nápoje. V testu kolových limonád jsme zjišťovali, jak to s nimi je.
Nejen Coca-Cola a Pepsi
Podle reklamy by se mohlo zdát, že v této kategorii limonád se objevují jen dvě tři značky: Coca-Cola, Pepsi Cola a RC Cola. Ve skutečnosti k nim existuje celá řada alternativ, ať už jde o privátní značky obchodních řetězců, nebo produkty malých firem. Celkem se nám do testu v českých obchodech podařilo nakoupit 11 vzorků, včetně jedné kolové limonády v bio kvalitě. Test mezinárodních značek nám také dal příležitost k zahraničnímu srovnání. Ke Coca-Cole a Pepsi Cole jsme tak nakoupili německé a polské vzorky. Nakupovali jsme pouze základní varianty slazené cukrem.
Sladké, kyselé a povzbuzující
V laboratoři jsme nechali prověřit všechny diskutované nepříznivé aspekty nápojů tohoto typu. V první řadě se zjišťoval obsah cukru. Beze zbytku se potvrdilo, že kolové limonády jsou jedním z nejvydatnějších nenápadných zdrojů cukru v jídelníčku. Jedna 200ml sklenka jej totiž v průměru obsahuje 18 g. Kolové limonády by už jen proto neměly být součástí běžného pitného režimu, jsou vhodné jen jako příležitostné osvěžení.
Cukr však není jediná věc, o které se v souvislosti s hnědou limonádou mluví. Zajímal nás také obsah kofeinu. V tomto ohledu limonády nepředstavují příliš velký problém. Kofein v nich slouží spíše jako aroma a 200ml sklenka obsahuje asi poloviční porci kofeinu oproti šálku černého čaje.
Posledním sporným bodem kolových limonád je kyselina fosforečná. Ta dává limonádám typickou chuť, ale na druhou stranu přináší nízké pH a fosfor. Nízké pH může být problém s ohledem na zubní sklovinu. Ukázalo se, že téměř všechny testované nápoje měly pH v rizikové oblasti nižší než 3. Musíme však dodat, že obsah fosforu v limonádách nepředstavoval žádné riziko. Chemické rozbory ovšem odhalily nečekaný problém. Při rutinní kontrole obsahu konzervačních látek se totiž ukázalo, že jediná testovaná limonáda v bio kvalitě obsahovala konzervant sorban draselný. Nejen že tuto látku neuvedla na etiketě, ale její použití v bio potravinách není vůbec povoleno.
Zajímavé výsledky přineslo také mezinárodní srovnání limonád Coca-Cola a Pepsi Cola. Podle údajů na etiketách se české, polské a německé varianty obou značek lišily použitým způsobem slazení. Měření ukázalo, že obsah cukru a jeho struktura byly odlišné, ovšem ostatní parametry limonád, včetně senzorických vlastností, byly srovnatelné.
Zdroj: dTest