Bezpečnost potravin

dTest: Test granoly 2025

Vydáno: 3. 1. 2025
Autor: dTest

Foto: Shutterstock

Spotřebitelská organizace dTest publikovala „Test granoly 2025“ v časopise dTest 1/2025.

V lednu leckdo cítí potřebu ozdravit svůj jídelníček. Poměrně snadnou cestou se zdá být cereální snídaně v podobě müsli. Obchodníci jej nabízejí v mnoha podobách, my jsme si pro test vybrali zapékané s lyofilizovaným ovocem. Pátrání po pesticidech tentokrát dopadlo dobře, ovšem ukázalo se, že pokud jde o obsah tuku a cukru, snese granola srovnání s vánočkou.

Příznivce zdravé výživy možná potěší náš test granoly neboli zapékaného müsli. Pro přesnost si udělejme pořádek v názvech. Existují dva základní druhy cereálních snídaní: volně sypaná tepelně neopracovaná směs obilnin a ovoce nazvaná müsli a vedle něj je granola. Tou se rozumí ovocem či ořechy ochucené zapékané hrudky vloček. K tomu, aby vločky držely pohromadě, pomáhá pojidlo v podobě glukózového nebo javorového sirupu či medu.

V supermarketech, na internetu i v obchodech se zdravou výživou jsme nakoupili 14 vzorků granoly ochucené lyofilizovaným lesním ovocem nebo jahodami. Kromě 11 klasických výrobků jsme do výběru zařadili i tři bezlepkové.

Nenápadně sladké

V testu jsme si posvítili na výživové hodnoty, chuť i zdravotní nezávadnost. Granola i müsli jsou spojeny především s obsahem nutričně důležité vlákniny, ale také s cukrem. Na obě živiny se laboratoř podívala a výsledky byly poměrně zajímavé. Ukázalo se totiž, že v granole se skrývá v průměru stejné množství cukru jako ve zdravěji vnímaném volně sypaném müsli s ovocem. Také se potvrdilo, že granola skutečně obsahuje zajímavý podíl vlákniny a některé výrobky jsou vlákninou dokonce ještě obohaceny.

Pro analýzu nežádoucích látek jsme vytipovali rezidua pesticidů a mykotoxiny. První skupina látek vypovídá o kvalitě použitého sušeného ovoce, mykotoxiny zas souvisejí s použitými cereáliemi. Pátrání po obou skupinách nežádoucích látek tentokrát nepřineslo žádná nepříjemná překvapení.

Musí být tak akorát křehké

Důležitou součástí testu bylo i senzorické hodnocení. Zhostila se jej dvanáctičlenná komise hodnotitelů, kteří sledovali 13 parametrů chuti, vzhledu a konzistence testovaných granol. Ochutnávka ukázala, že největší rozdíly panovaly v křehkosti a rozpadavosti spékaných cereálních hrudek. Pozornost se při ochutnávce věnovala také sušenému ovoci. Hodnotitelé bodovali nejen jeho podíl ve výrobku, ale také zda si zachovalo typické atributy mrazem sušených plodů.

Důležitou součástí bylo i hodnocení obalu a deklarace. Zvlášť to platí pro trojici bezlepkových granol, u nichž se ověřovalo, zda jsou skutečně bez lepku. Dále jsme se zajímaly o přesnost výživových údajů i o některé detaily ze složení. Například jsme si všímali, kteří výrobci použili na spojení vloček glukózový sirup a kteří med.

Zdroj: dTest