Bezpečnost potravin

Dopady GM plodin za posledních 20 let

Vydáno: 16. 6. 2017
Autor: BIOTRIN

Informace organizace BIOTRIN ze dne 15. 6. 2017.

Zemědělští ekonomové Graham Brookes and Peter Barfoot  analyzovali dopad geneticky modifikovaných plodin na ekonomiku, udržitelnost zemědělství a na životní prostředí. Zpráva „Global Socio-economic and Environmental impacts 1996-2015“  sleduje data od roku 1996 až do roku 2015 ze Spojených států amerických a z dalších 25 států, kde se GM rostliny pěstují.

Výsledkem analýzy je zjištění, že biotechnologické plodiny pomohly zemědělcům efektivněji využívat zemědělskou půdu pro pěstování rostlin na výrobu potravin. Při stejném množství jídla by v roce 2015 bylo potřeba využít o 19, 5 miliónů ha zemědělské půdy více.

Od roku 1996 se díky používání GM rostlin snižuje negativní dopad zemědělské činnosti na životní prostředí. Zemědělci chrání rostliny před škůdci, plevely, plísněmi atd. efektivněji a ušetřili tak až 18,6 % ochranných prostředků.

Pěstováním GM rostlin se také snížila produkce oxidu uhličitého. Například v roce 2015 se oxid uhličitý snížil o 26,7 miliard kg. To je stejné, jako bychom ze silnic odstranili 11,9 miliónů aut nebo 1/3 aut ve Velké Británii.

V neposlední řadě z pěstování GM rostlin čerpají drobní zemědělci. Z každého investovaného dolaru do GM osiva vydělají farmáři v rozvíjejících se zemích 5,15 dolarů. Díky vyššímu příjmu si mohou dovolit větší investice do zemědělství, vzdělání svých dětí, bydlení nebo do zdravotní péče.

Dle analýzy je inovativní způsob pěstování rostlin v celosvětovém měřítku přínosem. Celou zprávu naleznete zde.  

Zdroj: http://www.pgeconomics.co.uk/page/43/

Odkaz na článek: BIOTRIN

Foto: Shutterstock