DNA mikroskopie nabízí úplně nový způsob zobrazování buněk
Informace portálu Gate2Biotech
Vědci tradičně využívají k zobrazování tkání a buněk světlo, elektrony a rentgenové záření. Když na to přijde, tak dovedou sledovat jednotlivá nervová vlákna do mozku nebo dokonce pozorovat živá embrya myší, jak se jejich srdeční buňky pohybují v pravidelném rytmu. Stále jsou ale ještě věci, které takové mikroskopy nezachytí. Například děje a struktura buňky na úrovni genomu.
Biofyzik Joshua Weinstein z amerického institutu Howard Hughes Medical Institute a jeho kolegové vyvinuli nový převratný postup zobrazování, kterému říkají DNA mikroskopie. Nespoléhá se na světlo ani optiku jako takovou. Tato metoda využívá značek „DNA barcodes“, které odpovídají relativní pozici molekul ve studovaném vzorku.
Díky DNA mikroskopii vědci mohou zobrazit buňku a toto zobrazení propojit s ohromným množstvím genetické informace. Podle Weinsteina nám to odkrývá novou vrstvu biologie, k níž jsme doposud prakticky neměli přístup.
Weinstein tvrdí, že s DNA mikroskopií můžeme rekonstruovat přesně to, co vidíme ve světelném mikroskopu. Tyto dva přístupy se podle něj navíc navzájem doplňují. Světelná mikroskopie se hodí k pozorování, když jsou molekuly ve vzorku uspořádané řídce, zatímco DNA mikroskopie je výborná, když jsou molekuly namačkané na sebe.
Weinstein věří, že DNA mikroskopie by časem mohla urychlit vývoj kriticky významných imunoterapií, které jsou slibné v léčbě nádorových onemocnění. DNA mikroskopie by například mohla vytipovat, které buňky imunity jsou pro daným léčebný postup nejvhodnější a nejlépe cílí na vybrané buňky nádoru.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj: https://phys.org/news/2019-06-dna-microscopy-image-cells.html
Zdroj článku: Gate2Biotech