Detektory z uhlíkových nanotrubiček monitorují chemické signály v těle rostliny
Informace portálu Gate2Biotech
Inženýři amerického institutu Massachusetts Institute of Technology (MIT) vyvinuli technologii, která dovoluje velmi detailně sledovat reakci rostlin na stres, jako je například poranění, infekce či poškození zářením. Tato technologie přitom využívá senzory z uhlíkových nanotrubiček, které mohou být umístěné v listech rostliny, kde skenují signály přenášené vlnami molekul peroxidu vodíku.
Rostliny využívají peroxid vodíku ke komunikaci uvnitř pletiv. Molekuly peroxidu nesou signál o tom, že se vyskytly problémy, který stimuluje buňky pletiv listů, aby produkovaly sloučeniny, co pomohou rostlině opravit poškození nebo odpudit herbivory, jako například hmyz. Zmíněné senzory z uhlíkových nanotrubiček mohou peroxidové signály detekovat a rozlišit mezi různými typy stresu, které mohou rostlinu postihnout. Stejně tak mohou podle peroxidových signálů rozlišit různé druhy rostlin.
Jak uvádí vedoucí výzkumu Michael Strano, rostliny podle všeho mají k dispozici velmi sofistikovanou formu vnitřní komunikace, kterou teď můžeme vůbec poprvé pozorovat v reálném čase. Můžeme sledovat, jak živé rostliny odpovídají na různé typy stresu, s nímž se setkají.
Tento typ senzorů by se mohl uplatnit ve výzkumu reakcí rostlin na rozmanité typy stresu. Takový výzkum by zase následně mohl pomoci odborníkům v zemědělství při vývoji nových strategií a postupů pro zvýšení výnosů plodin. Tým MIT již technologii senzorů z uhlíkových nanotrubiček otestoval na osmi různých rostlinách, včetně špenátu, jahodníku a roketě. Fungovat by ale měly i v jiných rostlinách.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací: https://phys.org/news/2020-04-carbon-nanotubes-embedded-chemical.html
Zdroj článku: Gate2Biotech
Foto: Shutterstock