Bezpečnost potravin

Den zdraví pro rodiny s dětmi na výstavě Země živitelka se těšil velkému zájmu návštěvníků

Vydáno: 28. 8. 2018
Autor: Informační centrum bezpečnosti potravin MZe

Den zdraví se konal v neděli 26. srpna 2018 v rámci doprovodných programů na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích.

Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství připravil již tradiční „Den zdraví“ pro rodiny s dětmi v rámci doprovodných programů mezinárodního agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. V průběhu celého dne přicházely děti v doprovodu rodičů soutěžit a plnit úkoly na stanovištích „Dne zdraví“ na volné ploše poblíž hlavního vchodu do areálu výstaviště.

I přes výkyvy počasí a výrazné ochlazení navštívilo Den zdraví téměř 500 dětí v doprovodu svých rodičů a prarodičů. Pro děti byla připravena 4 soutěžní stanoviště zaměřená na zdravé stravování, pitný režim, důležitost pohybu a také na bezpečné zacházení  s potravinami a jejich správné skladování.  

U startu soutěže děti obdržely hrací kartu, do které měly získat razítka za splnění úkolů. Pro dospělé návštěvníky byly po celou dobu akce k dispozici zdarma osvětové materiály a publikace na téma bezpečnost potravin a zdravá výživa, včetně výukových materiálů pro mateřské, základní i střední školy.

Úkolem dětí bylo projít 4 stanoviště a splnit připravené úkoly. Pro letošní ročník byla vybrána stanoviště „Pitný režim“, „Co patří do lednice?“, „Trávení“ a „Víš, co jíš a neseš?“. Po splnění úkolů děti dostaly v cíli odměnu obsahující tematické materiály (pexeso, omalovánky, klapačky) a propagační materiály Informačního centra bezpečnosti potravin (bločky, reflexní pásky, záložky a další).

Pro nejmenší děti se konala v průběhu dne dvě hudební představení „Přijede k nám návštěva“ v podání oblíbené umělecké dvojice „Vanda a Standa“. Děti se zde hravou formou dozvěděly o důležitosti mytí rukou, o správném skladování potravin, o důležitosti pohybu a zdravé výživy, a také jak předejít plýtvání potravinami.

Přes chladné počasí přicházely děti v hojném počtu soutěžit po celý den. Rodiče pozitivně hodnotili, že se děti hravou a nenásilnou formou dozvěděly více o zdravé výživě, bezpečném zacházení s potravinami, správné hygieně rukou a o důležitosti pohybu. Maminky, které ve školním roce pracují v mateřských nebo základních školách, velmi ocenily a využily nabízené výukové materiály pro žáky.    

Informační centrum bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství