Bezpečnost potravin

„Den zdraví“ na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích

Vydáno: 8. 9. 2016
Autor: ICBP MZe

Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství připravil pro návštěvníky letošního 43. ročníku výstavy Země živitelka v rámci doprovodných programů akci pro rodiny s dětmi „Den zdraví“.

Zábavný program „Den zdraví“ probíhal v sobotu 27. srpna na volné venkovní ploše u pavilonu T, v němž se prezentovalo Ministerstvo zemědělství.

Pro děti byl připraven program ve formě zábavné soutěžní hry „Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?“ se čtyřmi herními stanovišti. Na jednotlivých stanovištích se děti pomocí zábavných úkolů seznámily se zásadami zdravé výživy a správného zacházení s potravinami. Děti se zájmem poznávaly pouze po hmatu české ovoce, zeleninu, obiloviny, luštěniny a koření. Na jiném stanovišti pojmenovávaly zvířata a říkaly, která ze zvířat žijí v České republice. U obrázků potravin živočišného původu děti určovaly, ze kterého zvířete produkt pochází. Dalším úkolem bylo správně rozdělit potraviny na ty, které se musí uchovávat v lednici a na ty, které se naopak mohou skladovat při pokojové teplotě. Děti se tak dověděly více informací o správném a bezpečném skladování potravin.

Posledním úkolem pro soutěžící bylo vybrat z nabídky obrázků ty potraviny, které se před konzumací musí tepelně zpracovat, aby pro nás byly bezpečné a neohrozily nás na zdraví. Za splněné úkoly a získaná razítka účastníci soutěže obdrželi látkové tašky se zajímavou cenou obsahující pexeso, skládačku z papíru, magnetickou záložku do knihy, lupu a poznámkový bloček.

V průběhu dne byl program zpestřen také hudebním divadelním představením „Přijede k nám návštěva“ umělecké dvojice Vanda a Standa. Herci s dětmi zpívali vlastní veselé písničky a zapojovali děti do krátkých scének, které se týkali správného zacházení s potravinami, zdravé výživy a správné hygieny při stravování.

Po celou dobu akce byly zdarma k dispozici pro návštěvníky výstavy a rodiče soutěžících dětí materiály a publikace Informačního centra bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství. O publikace na témata zdravá výživa, bezpečné zacházení s potravinami, označování potravin, prevence před nemocemi z jídla, a o výukové programy pro žáky a studenty, byl mezi veřejností veliký zájem.

Letošní ročník akce „Den zdraví“ byl velice úspěšný a i díky krásnému počasí přicházeli soutěžit rodiče s dětmi v průběhu celého dne. Zájem veřejnosti o publikace týkající se správného a zdravého stravování stále narůstá.