Darovat potraviny na charitu bude pro firmy výhodnější
Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 20. 11. 2014.
Darovat potraviny na charitu bude pro firmy výhodnější. Ministerstvo zemědělství to vítá jako krok k zamezení plýtvání a pomoci potřebným
Lidé mohou tuto sobotu věnovat trvanlivé potraviny potřebným v rámci Národní potravinové sbírky. Stane se tak díky iniciativě Ministerstva zemědělství a jednáním se zástupci Ministerstva financí a potravinových bank. U potravin darovaných potravinovým bankám bude možné v daných případech stanovit základ daně z přidané hodnoty v minimální hodnotě, která se bude blížit nule, případně bude nulová. Pro firmy tak bude výhodnější věnovat sociálně potřebným například jídlo s končícím datem trvanlivosti.
„Vítám, že výrobci a obchodníci nebudou muset platit DPH za potraviny, které se rozhodnou věnovat lidem v hmotné nouzi. Několikrát jsem o tom jednal s Ministerstvem financí i s potravinovými bankami. Pro obchodníky bude výhodnější dát jídlo na charitu, než ho například vyhodit. Jednoznačně jde o jeden z nástrojů, který zamezí plýtvání potravinami, které se navíc dostanou k sociálně potřebným,“ uvedl ministr Marian Jurečka.
U darovaných potravin musí producenti a prodejci v současné době odvádět 15% DPH z ceny potravin, tedy stejně vysokou jako u potravin, které se prodávají za běžnou cenu.
V sobotu 22. listopadu mohou lidé věnovat trvanlivé potraviny v Národní potravinové sbírce. Jídlo dostanou přednostně charitativní organizace, které poskytují pomoc například seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám a dětským domovům. Ministerstvo zemědělství tento projekt podporuje jako strategický partner a současně letošnímu ročníku poskytl ministr zemědělství Marian Jurečka svoji záštitu.
Darované potraviny musí být bezpečné a zdravotně nezávadné. Podle evropského práva jsou potraviny s překročeným datem použitelnosti považovány za nebezpečné a nesmí se prodávat. Naopak potraviny s označením minimální trvanlivosti mohou být po překročení tohoto data uváděny na trh. Na charitu mohou obchodníci dát i zboží s estetickými vadami.
V Evropské unii se ročně vyhodí 90 milionů tun potravin, tj. 180 kilogramů na obyvatele za rok. Nejvíce se plýtvá s ovocem a zeleninou. Pokud by se do roku 2020 nic nezměnilo, potravinový odpad by se zvýšil o 40 %. Cílem Evropské komise je snížit potravinový odpad do roku 2020 o 50 %, čímž by se v EU ušetřilo 95 miliard eur.
Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe
Zdroj: Ministerstvo zemědělství