CRISPR transpozony dovedou vlepit gen do řetězce DNA
Informace portálu Gate2Biotech
Foto: Shutterstock
Tým badatelů z amerických institucí Broad Institute, MIT a National Institutes of Health zjistil, že je možné spojit transpozony s populárním editorem CRISPR a pak je využít ke vložení vybraných genů do DNA, aniž by ji bylo nutné přestřihnout.
Ve studii publikované časopisem Science popsali svou novou metodu editace genomu, a také to, jak ji vyzkoušeli na bakteriálním genomu.
O genetickém editoru CRISPR je slyšet čím dál víc. V podstatě je to nástroj na opravu genetických poruch, o jakém jsme vždy snili. Problém je už jenom v tom, že i CRISPR občas dělá chyby a lékaři mají tudíž stále strach ho používat na lidské pacienty. Stručně řečeno, CRISPR občas řízne vedle, což může mít nezamýšlené a někdy i dost nepěkné následky.
Jonathan Strecker z Broad Institute a MIT se svými kolegy vymyslel způsob, jak editaci CRISPRem vylepšit tak, aby přesně zacílila na místo v DNA, bez nutnosti přestřižení řetězce. Říkají tomu CAST (CRISPR-associated transposase).
Již delší dobu víme, že neposedné sekvence zvané transpozony se z nepříliš jasných důvodů občas samovolně přemístí z jednoho místa v genomu na jiné. Záhy po jejich objevu se přitom objevily hlasy, že by tyto skákající sekvence mohly posloužit při editaci DNA. Strecker a spol. se do toho konečně pustili.
Vybrali si transpozon Tn‘7 a spojili ho s enzymem Cas12, který představuje jeden z typů nůžek, používaných při editaci systémem CRISPR. V praxi to funguje tak, že CRISPR navede transpozon Tn7 na cílové místo v genomu a transpozon se tam vlepí, tak jak to skákavé sekvence dovedou, tedy aniž by přestřihly řetězec DNA. Tento nový postup je prý velice slibný.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj: https://phys.org/news/2019-06-crispr-associated-transposons-insert-custom-genes.html
Zdroj článku: Gate2Biotech