Bezpečnost potravin

Bio vajec máme dost vlastních

Vydáno: 1. 3. 2013
Autor: SVS ČR

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 1. 3. 2013.

Na základě informací o falešném označování tzv. bio vajec v Německu se zdá, že to může být velký problém. Nikoli však v ČR.
Státní veterinární správa prověřila, jak probíhá obchod s vejci. Kromě domácí produkce, která se uplatňuje na našem trhu a je i obchodována i do ostatních zemí, se na našem trhu objevují i vejce z ostatních členských států EU. V souvislosti s údajným falešným označováním německých bio vajec nás zajímaly zejména dovozy ze Spolkové republiky Německo. Žádné zásilky bio vajec odsud do ČR nesměřovaly!
Provedli jsme kontroly hlášení zásilek v místě určení (tj. u příjemců) podle nařízení vlády č. 125/201, a od 1. 1. do 28. 2. 2013 nejsou známé žádné zásilky bio vajec původem z Německa.
Pokud jsou na českém trhu německá vejce, jsou označena v kódu producenta trojkou, což znamená, že jde o vejce od nosnic z klecového chovu (samozřejmě z obohacených klecí).
Setká-li se tedy zákazník v tržní síti s nabídkou bio vajec, pocházejí z nemnoha českých chovů.
Zákazník vejce rozezná podle kódu na vejci, typ chovu označuje první číslo. Je-li to 0, jde o bio vejce, 1 značí vejce z výběhu, 2 z hal a 3 z klecí. Kromě toho je na vejci i kód země původu. Ten může být odlišný od kódu na obalu, protože na obalu je kód země, ve které byla vejce zabalena.
Ještě je třeba dodat, že s neoznačenými vejci se nesmí obchodovat. Jedině prodá-li chovatel vejce ze svého chovu konečnému spotřebiteli, tj. ze dvora, tak jedině tehdy se vejce neoznačuje.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Zdroj: http://www.svscr.cz/index.php?art=5853

 

Normal
0

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-style-parent:““;
line-height:115%;
font-size:11.0pt;“Calibri“,“sans-serif“;}