Antievoluční lék omezuje schopnost bakterií vyvíjet si rezistenci
Tým odborníků Baylor College of Medicine postupuje v hledání řešení globálního problému s bakteriální rezistencí vůči antibiotikům. Ten si vybírá stále větší daň na lidských životech. V roce 2013 jich měl na svědomí téměř 1,3 milionu.
Badatelé pracují s léčivem, které v laboratorních kulturách a u zvířecích modelů prokazatelně omezuje schopnost bakterií vyvíjet si rezistenci vůči antibiotikům. Takové léčivo může podstatně zlepšovat účinnost používaných antibiotik. Jde o dequalinium chlorid (DEQ), který je prototypem přípravků pro zpomalování evoluce.
Jak uvedla Susan Rosenbergová z výzkumného týmu, u většiny lidí stále ještě zabírají konvenční antibiotika. Případů, kdy se bakterie úspěšně ubrání díky rezistenci, je ale stále víc.
Rosenbergová a její kolegové pátrali po přípravcích, které by mohly zpomalit nebo zcela vyřadit proces, kterým bakterie E. coli vytváří rezistenci vůči antibiotikům v důsledku vystavení antibiotiku ciprofloxacin (cipro), druhému nejčastěji předepisovanému antibiotiku ve Spojených státech, které je zároveň těsně spjato s častým rozvojem rezistencí vůči antibiotikům.
Antibakteriální rezistence se obvykle rozvíjí v důsledku nových mutací, které se objevují u bakterie v průběhu infekce. Badatelé zjistili, že léčivo DEQ snižuje rychlost vznikání nových mutací u bakterií.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací zde: Study reports drug that significantly reduces bacteria’s ability to develop antibiotic resistance (medicalxpress.com)
Zdroj článku: Gate2Biotech