Aktuální informace o nákazách salmonelou: prudký pokles počtu hlášených případů
EFSA a ECDC hodnotily aktuální stav epidemie bakterie Salmonella.
Ukazuje se, že po té, co byla na podzim loňského roku přijata kontrolní opatření na farmách s produkcí vajec a v místech distribuce, došlo v Evropě k poklesu nákaz baktérií Salmonella Enteritidis.
Nejvyšší počet případů byl zaznamenán v posledním týdnu v září v roce 2016, kdy bylo během jednoho týdne hlášeno asi 60 nákaz. Následně byla přijata kontrolní opatření a od té doby počet případů neustále klesá. Maximálně byly hlášeny dva nové případy týdně v průběhu měsíce ledna a února 2017.
Tyto informace jsou uvedeny v aktuálním rychlém hodnocení nákaz bakterií Salmonella, zpracovaném Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).
Nové případy byly hlášeny v Belgii, Maďarsku, Nizozemsku, Norsku, Švédsku a ve Spojeném království. Od vypuknutí epidemie salmonelózy v květnu 2016 bylo zasaženo celkem 14 zemí. Další případy byly hlášeny v Chorvatsku, Dánsku, Finsku, Francii, Řecku, Itálii, Lucembursku a Slovinsku. Smrtelný případ byl hlášen v Chorvatsku a také v Maďarsku.
Důkaz z celogenomového sekvenování (WGS), stejně jako výsledky epidemiologických a environmentálních šetření a zjišťování původu ukázaly, že nositelem infekce jsou vejce pocházející z Polska. Následným šetřením byl dohledán zdroj nákazy – farmy nosnic kontaminované S. Enteritidis v Polsku.
Vzhledem k možnosti, že S. Enteritidis mohla být zavlečena na vyšší úroveň výrobního řetězce při zpracování vajec, bylo doporučeno, aby Polsko důkladně prověřilo stav líhní a reprodukčních hejn, speciálně těch propojených s kontaminovanými farmami.
Země zasažené epidemií by měly nadále sdílet informace o epidemiologických, mikrobiologických a environmentálních šetřeních, včetně vydávání příslušných oznámení prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) a Systému včasného varování a reakce (EWRS, který představuje oficiální kanál pro oznamování vážných přeshraničních hrozeb pro veřejné zdraví).
Pro zlepšení monitoringu této nákazy by měly být nové případy hlášeny rovněž do EPIS-FWD (Epidemic Intelligence Information System for food a Water-borne diseases).
Zdroj: EFSA