Bezpečnost potravin

Akce pro rodiny s dětmi a školní kolektivy „Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?“ se koná již 6. a 7. října 2023

Vydáno: 2. 10. 2023
Autor: Odbor bezpečnosti potravin MZe

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem Praha a Českou zemědělskou univerzitou pořádají v pátek 6. a v sobotu 7. října 2023 již 8. ročník akce pro rodiny s dětmi a školní kolektivy s názvem: „Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?“.

KDE: Národní zemědělské muzeum Praha, Kostelní 1300/44, Praha 7 – Holešovice
KDY: pátek 6. října – pro registrované školy (9 – 16 hod)
         sobota 7. října – pro veřejnost
(9 – 17 hod)

„Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?“ je zábavná soutěžní hra tematicky zaměřená na zdravou výživu a správné zacházení s potravinami.

Pro děti bude nachystáno 10 herních stanovišť s různými úkoly, testy a soutěžemi. Děti budou na stanovištích poznávat užitkové rostliny a zvířata, seznamovat se s původem rostlinných či živočišných potravin, budou určovat, které potraviny se musí po nákupu skladovat v lednici, které se musí před konzumací důkladně vařit nebo důkladně omýt. Děti se dozví zajímavé informace o našem zažívání, o důležitosti pitného režimu, a také o správném výběru zdravých, hodnotných potravin a významu pohybových aktivit.

Za splnění soutěžních úkolů děti získají razítka do svých hracích karet, za které v cíli dostanou diplom a zajímavé ceny.  

Publikace zdarma
Po celou dobu konání akce budou veřejnosti nabízeny publikace a vzdělávací materiály Informačního centra bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství tematicky zaměřené na zdravou výživu, správné zacházení s potravinami a bezpečnost potravin.

Pro pedagogické pracovníky budou k dispozici pracovní sešity pro žáky všech ročníků základních škol, akreditované učebnice pro druhý stupeň, a další materiály k výukovým programům „Jíme zdravě a s chutí“ a „Výživa ve výchově ke zdraví“. Výukové materiály vychází tematicky ze základních hygienických pravidel Světové zdravotnické organizace (WHO) „5 klíčů k bezpečnému stravování“.

Vanda a Standa
Průběh akce bude svým hudebním vystoupením zpestřovat oblíbená umělecká dvojice „Vanda a Standa“, která předává dětem informace o zdravé výživě a hygieně rukou hravou interaktivní formou spojenou s veselými písničkami.  

V sobotu 7. října bude vstup do Národního zemědělského muzea Praha pro veřejnost ZDARMA!

Doprovodné aktivity v Národním zemědělském muzeu Praha: