Bezpečnost potravin

Aby Čína nasytila 1,4 miliardy lidí, sází na editování plodin

Vydáno: 2. 8. 2019
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech


Foto: Shutterstock

Čínský režim hodlá strategicky investovat do editování genomů. Tvrdí to Zhang Bei, šéfka týmu 50 odborníků čínského Syngenta Beijing Innovation Center. Jejich cílem je stát se v tomto nesmírně slibném odvětví globálním lídrem.

Podle odborníka na rýži a vysokého představitele čínského ministerstva zemědělství Li Jiayanga bude Čína možná jednoho dne nezbytně potřebovat CRISPRem editované plodiny, aby nasytili své obyvatelstvo. Jde o to nakrmit 1,4 miliardy lidí a zdroje Číny nejsou nafukovací. I v Číně usilují o to, aby měli co nejlepší výnosy při co nejmenší spotřebě hnojiv a pesticidů. Vytvářejí nové superodrůdy, které jsou odolné proti škůdcům, chorobám, suchu, a také soli. K tomu je nutné najít ty správné geny a vhodným způsobem je editovat.

Než se ale editované plodiny dostanou z laboratoří na farmy a k zákazníkům, tak bude muset Čína vyřešit otázku jejich regulací. To je dnes ožehavá záležitost v řadě zemí světa.

Evropské úřady v roce 2018 velmi kontroverzním rozhodnutím označily editované plodiny za GMO, čímž je odsoudily ke striktní regulace a zásadně tím omezily jejich výzkum a uplatnění. Úřady v USA naopak vyjmuly editované plodiny z regulací pro GMO, pokud editace nezahrnují vkládání DNA z jiných druhů organismů.

Čínští zákazníci si dávají na GM potraviny pozor. Čína striktně omezuje import GM plodin a pěstuje na svém území pouze GM papáji pro vlastní spotřebu. Pokud jde ale o CRISPR a editované plodiny, tak mnozí odborníci předpokládají, že se Čína v regulacích vydá ve stopách Spojených států.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací: https://www.sciencemag.org/news/2019/07/feed-its-14-billion-china-bets-big-genome-editing-crops 

 

Zdroj článku: Gate2Biotech