Bezpečnost potravin

Úřad potravin Spojeného království vydal pokyny ke kofeinu v doplňcích stravy

Vydáno: 21. 11. 2024
Autor: Food Standards Agency

Foto: Shutterstock

Úřad pro potraviny Spojeného království (FSA) a Skotský úřad pro potraviny (FSS) vydaly pokyny týkající se kofeinu v doplňcích stravy s cílem podpořit bezpečnou spotřebu a bezpečnou výrobu doplňků stravy obsahujících vysoké množství kofeinu.

FSA a FSS doporučují spotřebitelům, aby při užívání doplňků stravy dbali na celkový příjem kofeinu. Doplňky stravy s kofeinem by měly být započítány k dalším zdrojům kofeinu, jako je káva, čaj a energetické nápoje. Příjem kofeinu do 400 mg denně by neměl vyvolat u dospělých osob nežádoucí účinky. U těhotných žen se doporučuje limit 200 mg denně.

Pokyny byly vytvořeny v návaznosti na případ, kdy ve Velké Británii zemřel muž poté, co špatně odhadl množství kofeinového prášku, které měl použít. Dávka, kterou užil, odpovídala až 200 šálkům kávy. Byl také proveden průzkum, který ukázal, že méně než polovina dotázaných hledá na doplňcích stravy pokyny k dávkování, přičemž 20 % uvedlo, že etiketu nečte. Výzkum postoje spotřebitelů k doplňkům stravy také ukázal, že mnoho spotřebitelů má omezené nebo žádné znalosti o kofeinu v doplňcích stravy.

FSA a FSS spolupracovaly s dalšími vládními úřady, které mají v kompetenci doplňky stravy, na shrnutí stávajících informací pro spotřebitele a podniky.

Ve velmi vysokých dávkách může kofein způsobovat úzkost, nespavost, rozrušení, bušení srdce, průjem a neklid. U osob s duševním onemocněním může dojít ke zhoršení psychózy. Tyto účinky mohou být závažnější u jedinců, kteří jsou na kofein citliví nebo kteří mají zdravotní problémy jako je srdeční onemocnění nebo vysoký krevní tlak.

Profesor Robin May k tomu řekl: „Přestože se kofein přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, máme důkazy o tom, že lidé si nejsou vědomi vyššího obsahu kofeinu v některých doplňcích stravy a rizika, které to může představovat. Čisté a vysoce koncentrované kofeinové doplňky, jako je kofeinový prášek, mohou být extrémně silné, proto byste se měli vždy řídit pokyny k dávkování uvedenými na etiketě a používat vhodné měřicí zařízení, abyste se ujistili, že je dávkování přesné.“
„Pokud lidé pociťují vedlejší účinky kofeinu, jako je nespavost a rozrušení, měli by zvážit množství kofeinu, které kromě jiných složek stravy přijímají z doplňků stravy. Těhotným ženám také doporučujeme omezit denní spotřebu kofeinu na 200 mg (což odpovídá zhruba dvěma hrnkům instantní kávy nebo jednomu hrnku filtrované kávy) a zkontrolovat etiketu u doplňků stravy, zda na ní není uvedeno varování, že výrobek může být pro těhotné ženy nevhodný.“
„Připomínáme také podnikům jejich povinnost dodávat bezpečné potraviny a dodržovat požadavky na označování potravin a jejich složení, aby spotřebitelé měli informace, které jim pomohou informovaně se rozhodovat o tom, co jedí.“

Kofein přidávaný do doplňků stravy může často obsahovat mnohem vyšší množství kofeinu, zejména čistého kofeinového prášku, než je tomu v jiných výrobcích, jako je káva nebo některé energetické nápoje.

Podniky, které vyrábějí doplňky stravy, jsou rovněž upozorňovány na požadavky na označování a složení, například na varování na výrobcích s vyšší dávkou kofeinu, že tyto výrobky nejsou doporučeny pro děti a těhotné ženy.

Přílohy

Zdroj: Food Standards Agency