Eliška Selinger: Není cukr jako cukr. Jak správně zacházet s cukrem v naší stravě?
Cukry najdeme všude možně – ve sladkostech, ovoci i mléce. Není ale cukr jako cukr!
Zatímco ovoce našemu tělu prospívá a většina z nás by ho měla jíst více než teď, existuje i cukr, který bychom měli ve své stravě krotit. Tak zvaný volný cukr, je cukr, který není vázaný v celých potravinách. Patří sem cukr, který přidáváme do receptů, stejně jako cukr obsažený v ovocném džusu nebo sirupech. Nachází se často i tam, kde bychom ho nečekali – v džusu, jogurtech, hotových omáčkách, chipsech a dokonce i ve zdánlivě zdravých cereáliích.
Volný cukr by neměl tvořit více než 10% našeho denního příjmu energie. To pro dospělého člověka odpovídá asi 50g cukru. Volný cukr ale klidně můžeme jíst i méně nebo vůbec. Nadměrný příjem volného cukru zvyšuje riziko celé řady nemocí, včetně obezity a s ní spojených neduhů, například cukrovky nebo onemocnění srdce. Cukr, a to zejména cukr v nápojích, také přispívá k rozvoji zubního kazu. Volný cukr totiž krmí bakterie v ústech, které způsobují zubní kazy.
Jak snadno ale sníme či vypijeme více, než máme? Podívejme se třeba na sklenici pomerančového džusu. Jedna taková 200ml sklenice obsahuje skoro 20g cukru. To je stejné, jako sladká limonáda!
Fakt, že jsou v džusu nějaké vitamíny, to moc nezachrání. Ano, ovoce je zdravé, ale když z něj vypijeme jenom šťávu, dostáváme především velkou dávku volného cukru. I proto je lepší dát si spíše celý pomeranč a na pití vodu. Celé ovoce nás zasytí více a cukru tak nesníme tolik. A voda, stejně jako neslazený čaj či káva, jsou základem pitného režimu.
Neznamená to, že si musíte úplně zakázat sladké. I odborník na výživu má zkrátka někdy mlsnou. Zajímejme se ale o to, co kupujeme a jíme. Čteme etikety, vybírejme si potraviny pečlivě a nahraďme džus či limonádu alespoň občas sklenicí vody. Naše zdraví nám poděkuje!
Zdroj: SZÚ