Bezpečnost potravin

Výzva k předložení údajů a ad hoc schůzka k přirozeným koncentracím stopových prvků v životním prostředí

Vydáno: 30. 10. 2024
Autor: KM EFSA

Nařízení (ES) č. 1831/2003 stanoví pravidla pro povolování doplňkových látek v krmivech v Evropské unii (EU).  Podle tohoto právního rámce je úkolem úřadu EFSA poskytnout Evropské komisi (EK) vědecké stanovisko, ve kterém je uvedeno posouzení bezpečnosti a účinnosti doplňkové látky. Tímto úkolem je pověřen Vědecký panel pro doplňkové látky a produkty nebo látky používané v krmivech (panel FEEDAP).

Žadatelé, kteří chtějí uvést doplňkovou látku na trh EU, zasílají žádost EK a technickou dokumentaci úřadu EFSA.  Nařízení Komise (ES) č. 429/2008 stanoví soubor požadavků na přípravu a posuzování dokumentace žádosti o povolení doplňkových látek v krmivech na trhu EU. Ve výše uvedeném nařízení Komise je jedním z bezpečnostních aspektů, které je třeba posoudit, bezpečnost doplňkové látky pro životní prostředí.

Evropská komise v souladu s čl. 29 odst. 1 písm. a) nařízení (ES) č. 178/2002 požádala úřad EFSA, aby na základě dostupných a/nebo nových údajů vydal nové vědecké stanovisko k bezpečnosti současných maximálních povolených množství těchto stopových prvků: kobaltu, mědi, jódu, manganu, molybdenu, selenu a zinku pro životní prostředí. Stanovisko by mělo zohlednit cílové druhy, pro které jsou stopové prvky v současné době povoleny.

Aby bylo zajištěno komplexní posouzení, vyhlašuje úřad EFSA veřejnou výzvu, v níž požaduje od zúčastněných stran všechny potenciálně relevantní dostupné údaje (zveřejněné, nezveřejněné nebo nově získané).

Cílem této výzvy k předkládání údajů je nabídnout zúčastněným stranám (např. provozovatelům krmivářských podniků, vnitrostátním orgánům ochrany životního prostředí, výzkumným institucím, akademické obci, evropským agenturám, evropským výzkumným střediskům) a dalším zájemcům možnost předložit zdokumentované informace (publikované a/nebo nepublikované), které jsou relevantní pro stanovení přirozených koncentrací stopových prvků (kobaltu, mědi, jódu, manganu, molybdenu, selenu nebo zinku) v různých složkách životního prostředí (v půdě, sladké vodě, sladkovodním sedimentu a mořském sedimentu) členských států EU, zemí Evropského sdružení volného obchodu (ESVO) a kandidátských států EU (Albánie, Bosny a Hercegoviny, Gruzie, Severní Makedonie, Moldavska, Černé Hory, Srbska, Turecka a Ukrajiny).

Specifické cíle

  • Specifický cíl 1: koncentrace stopových prvků (kobalt, měď, jód, mangan, molybden, selen nebo zinek) v evropské půdě.
  • Specifický cíl 2: koncentrace výše uvedených stopových prvků ve sladké vodě v evropských sladkovodních útvarech (např. potoky, jezera, rybníky, příkopy…).
  • Specifický cíl 3: koncentrace výše uvedených stopových prvků ve sladkovodních sedimentech evropských sladkovodních útvarů.
  • Specifický cíl 4: koncentrace výše uvedených stopových prvků v mořských sedimentech na pobřeží výše uvedených zemí, včetně fjordů a ústí řek.

Ad hoc setkání se zúčastněnými stranami

Dne 6. listopadu 2024 (od 15 do 16 hodin) pořádá úřad EFSA ad hoc schůzku (telekonferenci) se stakeholdery na téma „Hodnocení environmentálních rizik stopových prvků používaných jako doplňkové látky“. Cílem tohoto setkání je představit výše uvedenou výzvu EFSA k předkládání údajů, vysvětlit jednotlivé části výzvy a uvést, jaký typ informací EFSA hledá. Setkání bude také příležitostí pro zúčastněné strany, aby si vyžádaly vysvětlení k výzvě, ke způsobu předkládání údajů a položily otázky týkající se informací, které úřad EFSA očekává.

Zájemci o účast by měli vyjádřit svůj zájem prostřednictvím dotazníku EU do 4. 11. 2024. Vyžadovány jsou znalosti o vědecké problematice a/nebo ochota předložit příslušné údaje k vyhlášené výzvě.

Další informace najdete na webových stránkách EFSA.

Termín pro předložení údajů

Zainteresované strany a zúčastněné strany by měly předložit údaje odpovídající informacím popsaným v této výzvě do 23. 1. 2025.

Zdroj: EFSA