Bezpečnost potravin

Nová položka v NBT knihovně – Ovce se sníženou expresí myostatinu

Vydáno: 27. 9. 2024
Autor: BIOTRIN

Foto: Shutterstock

Genetická modifikace velkých zvířat nabízí obrovský potenciál nejen pro zvýšení produkce masa, mléka či vlny, ale také pro využití zvířat jako bioreaktorů k výrobě rekombinantních proteinů nebo modelů lidských onemocnění. Až donedávna byla však genetická úprava těchto zvířat technicky složitá a její možnosti značně omezené. 

Díky své relativně menší velikosti a kratší době březosti se jako ideální modelový organismus ve srovnání s ostatními hospodářskými zvířaty ukázaly ovce. Průlom přinesla technologie CRISPR/Cas9, která se pro modifikaci ovcí prokázala jako mimořádně účinný nástroj. Právě pomocí této technologie se nedávno vědcům v Uruguayi podařilo snížit expresi genu pro myostatin (MSTN), který hraje klíčovou roli v regulaci růstu svalové tkáně a jeho přirozenou funkcí je omezování nadměrného růstu svalů.

Tento výzkum představuje významný krok vpřed v oblasti genetické modifikace hospodářských zvířat, čímž se otevírají nové možnosti nejen pro zvýšení potravinové produkce, ale i pro rozvoj biomedicíny. Současně však poukazuje na nutnost dalšího výzkumu, aby byla tato technologie plně využita.

Více na: Ovce se sníženou expresí myostatinu

Zdroj: BIOTRIN