Bezpečnost potravin

Začíná Světový týden kojení: zdraví matek a dětí na prvním místě

Vydáno: 2. 8. 2024
Autor: Ministerstvo zdravotnictví

Foto: Shutterstock

Tisková zpráva – U příležitosti Světového týdne kojení, který tradičně probíhá od 1. do 7. srpna, se Ministerstvo zdravotnictví, Úřad vlády, Světová zdravotnická organizace, zmocněnkyně vlády pro lidská práva, Státní zdravotní ústav a Ústav zdravotnických informací a statistiky spojují, aby zdůraznili význam kojení jako klíčového prvku pro zdraví matek a dětí a potřebu jeho ochrany a podpory.

„Kojení je fyziologickou normou a jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zajistit zdraví dětí a jejich matek,” říká náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. Nekojení zvyšuje riziko náhlého úmrtí kojenců (SIDS), infekcí ucha, dýchacích cest a trávicího traktu, a také zvyšuje pravděpodobnost rozvoje chronických stavů, jako jsou astma, obezita a diabetes 2. typu. U matek nekojení zvyšuje riziko rakoviny prsu a vaječníků, riziko výskytu diabetu 2. typu či některých kardiovaskulárních onemocnění, jako je infarkt myokardu a mrtvice. 

„Kojení nelze redukovat na výhradně zdravotnické téma. Má také významnou společenskou, environmentální a lidskoprávní dimenzi. Vytváření vstřícného prostředí a podmínek pro podporu kojení na všech úrovních je nedílnou součástí podpory reprodukčního zdraví a práv žen i naplňování práv dětí. Jsem ráda, že se toto důležité téma komplexně řeší a že s Ministerstvem zdravotnictví můžeme společně spolupracovat na tom, aby všechny ženy a děti dostaly péči, kterou potřebují,” doplňuje zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

„Při příležitosti Světového týdne kojení oceňme kojící matky a společně jim dejme veškerou podporu, kterou potřebují. Rádi bychom, aby matky byly vidět a slyšet a mohly sdílet své příběhy o kojení a důležitosti víceúrovňové podpory. Kojení je pro každou ženu jiné a je důležité si uvědomit, že je v pořádku požádat o pomoc. Kojení je také základním opatřením v oblasti veřejného zdraví, které zajišťuje optimální výživu, posiluje imunitní systém a vytváří jedinečné pouto mezi matkou a dítětem a také zachraňuje životy. Světová zdravotnická organizace nadále podporuje iniciativy v oblasti kojení, aby zajistila, že každá matka bude mít vše, co k úspěšnému kojení potřebuje,“ uvedla vedoucí Kanceláře WHO v Česku Zsofia Pusztai.

Světový týden kojení je příležitostí zdůraznit význam kojení jako klíčového prvku pro zdraví matek a dětí. WHO i Ministerstvo zdravotnictví doporučují výlučné kojení po dobu prvních šesti měsíců a pokračování v kojení s další stravou do 2 let i déle.

Setkání se zástupci médií při příležitosti Světového týdne kojení 2024.

Letošní Světový týden kojení se věnuje snižování nerovností. Ministerstvo zdravotnictví spolu s WHO a zmocněnkyní vlády pro lidská práva budou pokračovat v ochraně a podpoře kojení a zajišťování rovného přístupu k nezbytné péči a podpoře pro všechny ženy a děti.

Jedním z těchto kroků je také zajištění transparentnosti, proto ministerstvo ve spolupráci s partnery zveřejňuje data o kojení v českých porodnicích za rok 2023.

Kontakty:
Ministerstvo zdravotnictví ČR: Ondřej Jakob, +420 737 273 873,
Úřad vlády ČR, Odbor rovnosti žen a mužů: Karolína Olive Křížová, +420 725 001 919
WHO Česká republika: Jakub Žák, +420 721 835 990

Příloha

Typ souboru: mp4

Videoprispevek-zmocnenkyne-vlady-pro-lidska-prava-Klary-Simackove-Laurencikove.mp4 (41,54 MB)

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví