Pozor na riziko šíření afrického moru prasat při letní turistice
Státní veterinární správa v souvislosti s prázdninovým cestováním a zvýšeným pohybem lidí v letním období upozorňuje na rizika spojená s výskytem afrického moru prasat (AMP) v některých oblíbených turistických destinacích občanů České republiky. Nákazu lze přenést na značné vzdálenosti zejména prostřednictvím tepelně neošetřených potravin s obsahem vepřového masa, případně kontaminovanými materiály.
AMP je možné šířit prostřednictvím výrobků z vepřového masa nebo z masa prasat divokých. Další nebezpeční představuje jakýkoli nákazou kontaminovaný materiál včetně dopravních prostředků, obuvi nebo oblečení.
AMP se v Evropě šíří dlouhodobě a postihuje řadu zemí včetně ČR, kde byl zatím vždy zjištěn pouze u prasat divokých. Jen v období od 20. 5. – 16. 6. 2024 bylo v Evropě hlášeno 57 nových ohnisek AMP v chovech domácích prasat. Nejvíce ohnisek v letošním roce bylo zatím potvrzeno v Rumunsku, v Bosně a Hercegovině, Srbsku a na Ukrajině. Pokud jde o výskyt nákazy u prasat divokých, eviduje Evropa za výše uvedené srovnatelné období více než 450 nových případů. Nejvíce z toho v turisticky velmi oblíbené Itálii, v sousedních Polsku a Německu i nedalekém Maďarsku. Nákaza se vyskytuje i v hojně navštěvovaném Řecku.
V polovině června byla v Německu, kde právě probíhá mistrovství Evropy v kopané, a které je nyní cílem stovek tisíc turistů z celé Evropy, nákaza potvrzena u uloveného divočáka u města Rüsselsheim poblíž frekventované dálnice A60 ve spolkové zemi Hesensko. Nejbližší podobný případ na německém území se přitom nachází stovky kilometrů od tohoto místa. To ukazuje, že navzdory velmi přísným opatřením, které Německo uplatňuje není možno riziko šíření nákazy dostatečně eliminovat. Velmi pravděpodobně u podobných případů sehrává roli lidský faktor.
„Pokud si chce občan ČR z regionů zemí s výskytem nákazy dovézt potraviny z vepřového masa či masa divočáků, je nutné, aby výrobky měly oválnou značkou s číslem podniku, ve kterém byly vyrobeny. Jiné výrobky mohou být při silniční kontrole při návratu domů zabaveny. Zvýšené riziko může představovat také oblíbená agroturistika a s ní spojené případné návštěvy lokálních farem,“ uvedl ředitel veterinární sekce Petr Šatrán.
AMP je nakažlivé onemocnění virového původu, které postihuje výhradně prasata, a to jak domácí, tak i divoká, u nichž způsobuje téměř 100% úmrtnost. Na člověka se tato nebezpečná nákaza nepřenáší, nicméně člověk může AMP pasivně přenášet na velké vzdálenosti. V oblastech výskytu AMP jsou pak ohroženy chovy domácích prasat i populace volně žijících prasat divokých.
V ČR byl AMP opět potvrzen v prosinci 2022 v populaci prasat divokých na území Libereckého kraje. V souvislosti s potvrzením AMP na území ČR, SVS nařídila mimořádná veterinární opatření (MVO) v souladu s evropskou a národní legislativou. Cílem opatření je zabránit šíření AMP nejen do dalších oblastí, ale zejména do chovů domácích prasat.
Od počátku letošního roku SVS zatím eviduje 19 případů AMP u prasat divokých. Celkem bylo v ČR od počátku nákazy na konci roku 2022 potvrzeno 76 případů AMP u nalezených uhynulých či ulovených prasat divokých. AMP se stále vyskytuje pouze u prasat divokých, v chovech domácích prasat nebyla v ČR tato nákaza dosud nikdy potvrzena.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS
Zdroj: SVS