Bakteriální “quorum sensing” a potravinářský průmysl
Inhibice bakteriální komunikace “cell-to-cell” (quorum sensing) by se mohla v budoucnu využívat ke zvyšování bezpečnosti potravin.
Institut potravinářských technologů v USA (IFT) v rámci tzv. obsáhlých přehledů zaměřených na potravinářskou vědu a bezpečnost potravin (Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, CRFSFS) uveřejnil přehledovou práci (viz příloha), která se zaměřuje na různé signalizující molekuly produkované gramnegativními a grampozitivními bakteriemi a na mechanismus jejich quorum-sensing systémů, typy signalizujících molekul, které byly detekovány v různých potravinářských systémech pomocí biosenzorů, úlohu signalizujících molekul při tvorbě biofilmů a význam biofilmů v potravinářském průmyslu.
Praktické využití: Bakterie využívají signalizující molekuly pro mezi- a nitrobuněčnou komunikaci. Tento fenomén bakteriální komunikace “cell-to-cell” je znám jako quorum sensing. Quorum-sensing signály se podílejí na bakteriální patogenitě a kažení potravin. Blokování quorum-sensing signalizujících molekul u bakterií týkajících se potravin proto pravděpodobně inhibuje quorum-sensing regulované fenotypy odpovědné za kažení potravin. Inhibitory/antagonisty quorum-sensing by se mohly využívat jako konzervanty potravin k prodloužení údržnosti a zvýšení bezpečnosti potravin.
K problematice quorum sensing uveřejnil IFT již v roce 2009 publikaci Quorum Sensing in Biofilms: Why Bacteria Behave the Way They Do. Další vědecké zprávy najdete zde.