Nejvíc vajec „snese“ moucha
Tisková zpráva SVS ČR ze dne 17. 5. 2012.
Nyní zažíváme poslední dny, kdy ještě dokážeme vnímat mouchy jako docela roztomilý hmyz. Ale až se ještě více oteplí? To bude jiná! A právě nyní je čas na ochranu před tímto člověka i zvířata obtěžujícím hmyzem. Nejznámější jsou samozřejmě moucha domácí, ale i třeba bodalka stájová a celá řada jiných, včetně těch, kterým se souhrnně říká masařky nebo ty, které zdobí svými lesklými zadečky výkaly.
Před všemi je dobré se chránit, neboť svýma hbitýma nožkama i sosákem kontaminují potraviny a přenášejí celou řadu nemocí. Patří mezi ně například salmonelóza, infekce bakteriemi rodu Escherichia coli, ale mouchy mohou šířit v kravínech i záněty vemene dojnic či mléčné žlázy u kojících prasnic. Mouchy též přenášejí myxomatózu králíků, ale i hemorrhagické onemocnění králíků. Při této příležitosti lze chovatelům králíků připomenout, že nyní, asi 10 až 14 dnů před tím, než se mouchy „rozlétnou“, zejména bodalky stájové, popřípadě jiný bodavý hmyz, je čas vakcinovat králíky proti myxomatóze.
Před nástupem letních teplých dní považujeme za vhodné upozornit chovatele na vhodnost aplikovat včas některý z prostředků na hubení much. Je vhodné doporučit dva způsoby, aplikovat postřik či nátěr na některé, zejména osluněné, stěny, na rámy oken a dveří a druhý, který se používá proti larvám much na místech v koutech, v okolí krmišť a v okolí hnojišť a odpadů.
I podle výskytu much ve stáji pozná veterinární inspektor i laik, jakou péči chovatel zvířatům věnuje. Tedy, právě nyní je čas na účinnou dezinsekci! Nezapomeňme na to, že každá muší samička naklade denně více než sto vajíček!
Určitě je do velké míry účinné i zasíťování oken, to pomůže především ve výrobnách potravin nebo v domácnosti, avšak v chovech hospodářských zvířat je dobré pamatovat i na dezinsekci!
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS: www.svscr.cz.
Zdroj: SVS ČR