Obchodní řetězce musí víc podporovat kvalitní české potraviny
Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 3. 6. 2014.
Ministr zemědělství Jurečka: Obchodní řetězce musí víc podporovat kvalitní české potraviny. Ohlídáme si to.
Ministr zemědělství Marian Jurečka se dnes sešel se zástupci největších obchodních řetězců v České republice. Jednali spolu o zvýšení podílu českých potravin v obchodech, o zlepšení kvality nabízeného zboží a také o obchodní etice, zejména o výši marží například u biopotravin.
„Obchodní řetězce se nemůžou řídit jenom vidinou nejvyššího zisku. Velmi důležité je, aby nabízely kvalitní zboží českých výrobců a producentů, protože zákazníci takové potraviny vyžadují. Také by to podpořilo české zemědělce. Na jakost potravin i na etiku obchodování se chceme ještě více zaměřit a ohlídat je rovněž prostřednictvím častějších kontrol našich dozorových orgánů,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Mnohé obchody se už dnes snaží nabízet více jakostního zboží českého původu než v minulých letech. Podle ministra zemědělství by se ale situace na trhu mohla i dál zlepšovat.
Setkání se zástupci velkých obchodních řetězců působících v České republice inicioval ministr Jurečka. Cílem bylo zahájit vzájemný a otevřený dialog, který by měl vést ke zkvalitnění nabídky potravin.
„Od začátku příštího roku začne platit novela zákona o potravinách, která umožňuje udělovat vyšší sankce za nekvalitní potraviny. Budu prosazovat, aby v případě opakovaných prohřešků kontroloři neváhali a maximální pokutu udělili. Samozřejmě dávám přednost tomu, aby problémy vůbec nenastaly, i proto jsem svolal dnešní setkání,“ řekl Marian Jurečka.
Za porušení kvalitativních požadavků nebo za špatně označené potraviny hrozí podle novely potravinářského zákona peněžitý trest až 10 milionů korun, doposud to jsou jen 3 miliony. Za nebezpečné a zdravotně závadné potraviny mohou dostat výrobci sankci až do výše 50 milionů korun.
Na dnešním jednání se ministr a šéfové obchodních řetězců věnovali i etice podnikání, tedy nutnosti sledovat kvalitu potravin a také výši obchodních marží, které jsou v některých případech, zejména u biopotravin, nepřiměřené.
„Marže řetězců jsou někdy výrazně nadsazené oproti cenám, za něž biopotraviny vykupují od producentů. Tím se deformuje trh a poškozeni jsou jak bioproducenti – často čeští a moravští zemědělci; tak i zákazníci. Chci se zástupci obchodníků dál jednat, jak nepřiměřené marže upravit, což by mělo mít vliv i na snižování ceny biopotravin, po kterých stále roste poptávka,“ uvedl ministr Jurečka.
Dalším tématem bylo plýtvání a efektivní využití potravin těsně po datu trvanlivosti. Snahou ministra Jurečky je, aby se takové zboží dostalo do potravinových bank, které je rozdělí mezi lidi v hmotné nouzi.
Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe
Zdroj: Ministerstvo zemědělství