Bezpečnost potravin

Desatero pro aktivní seniory, aneb léto ještě nekončí

Vydáno: 24. 8. 2017
Autor: HSHMP

Doporučení HSHMP pro seniory, jak prožít zbytek léta bez újmy na zdraví.

Prázdniny pro školáky se pomalu ale jistě blíží ke svému konci. To ale neznamená, že se budeme loučit také s létem a vysokými, občas tropickými teplotami. Zvláště vnímavou skupinou jsou lidé v seniorském věku, u kterých v této době často dochází k nedostatečné výživě, mizivému příjmu tekutin a přehřátí organismu. Pokud jste si doposud neosvojili návyky, jak si léto užít naplno a přitom se nevystavit zdravotnímu riziku, tak Vám přinášíme pár rad, jak zbytek léta přežít bez újmy na zdraví.

1. Pijte, pijte, pijte
V horku je nutnost pravidelně pít ještě důležitější než obvykle. Pocit žízně, který je nejen u seniorů často snížen, totiž nemusí být vůbec znatelný, nutná je proto důslednost. Nejvhodnější je čistá voda ochucená citrónem nebo jiným ovocem, neslazené čaje a přírodní šťávy. Nápoje by neměly být příliš studené. Jsou sice příjemné, ale tělo pořádně matou. Příjem studených nápojů a potravin si tělo vyloží jako signál, že je v chladu a je nutno jej zahřát. Proto je lepší pít tekutiny spíše pokojové teploty, průběžně, po malých doušcích a alespoň 2-3 litry.

2. Jezte tak akorát – ani málo, ani moc

Kromě pravidelného pitného režimu je důležitá také strava. Někteří senioři bohužel nemají v letním období chuť k jídlu. Opatrní by měli být zvláště diabetici, kteří musí jíst pravidelně a v dostatečném množství. Pokud patříte mezi ty, které ani v horku apetit neopouští, vyhněte se těžkým, tučným a mastným jídlům. V letním období jsou nejvhodnější zeleninové a ovocné saláty, polévky, z masa poté ryby, nebo drůbež.

3. Vyberte si vhodné oblečení
Výběr oblečení je velmi důležitý, neboť nesprávný materiál zabraňuje odpařování potu. V horkých dnech je vhodné nosit pohodlný lehký oděv z  přírodního materiálu. Pokud plánujete strávit čas venku, vzdušná pokrývka hlavy by měla být samozřejmostí.

4. Nepřehánějte to s fyzickou aktivitou
Pokud nejste pravidelní sportovci, nepouštějte se během horkých dní do sportování nebo jiné výraznější fyzické aktivity. Sportování v horku je pro tělo velkou zátěží, velmi rychle může dojít k dehydrataci a přehřátí organismu. Pokud si nedokážete představit den bez své dávky sportu, pospěšte si s ní ráno nebo počkejte na večer, kdy bývá chladněji.

5. Dopřejte si odpolední siestu
Odpočinek je pro tělo velmi důležitý, zvláště v horkých a parných dnech. Proto, je-li to možné, si po obědě dopřejte krátkou siestu, během které organismus zregeneruje a nabere novou energii. Navíc se vyhnete nejsilnějšímu slunečnímu záření, které je v právě v poledne a časném odpoledni.

6. Chraňte se krémem s UV faktorem

Pokud vyrážíte ven, na sluníčko, nezapomeňte se namazat krémem s vysokým UV faktorem. Přípravky na opalování naneste cca 30 minut před opalováním, aby se snížilo riziko spálení pokožky na minimum. Opálení, případně spálení pokožky způsobuje UVB záření, UVA záření proniká hlouběji do kůže a má vliv na stárnutí pokožky. Nezapomeňte, že je důležité střídat pobyt na přímém slunci s pobytem ve stínu. Dostatek pití s sebou by měl být samozřejmostí.

7. Nezapomínejte na pauzy při jízdě v autě
Horko za volantem do značné míry ovlivňujte také naší psychiku, vyvolává stres a ohrožuje především řidiče, kteří mají problémy se srdcem. Pokud tedy vyrážíte autem na delší cesty, vyjeďte raději v brzkých ranních hodinách a naplánujte si pravidelné přestávky. Nezapomeňte si vzít s sebou dostatek tekutin (můžete zůstat na cestě v koloně), neboť jejich snížený příjem vede ke snížení pozornosti, prodloužení reakčního času, změnám v psychice, případně může vést až k rozvoji šokového stavu.

8. Doma větrejte, případně si nastavte správnou teplotu v bytě
Zůstat celý den v bytě za zavřenými okny se staženými žaluziemi není zrovna ideální. Větrání je zapotřebí, nejlépe hned z rána. Během dne je možné vytvářet malý průvan pomocí otevřených ventilací ve všech místnostech. Pokud máte doma klimatizaci, je nutné s ní zacházet opatrně. Nastavení teploty by mělo být takové, aby rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou nebyl větší než 5°C. Pokud by byl rozdíl vyšší, mohl by přechod ven způsobit teplotní šok, který je způsoben skokovou změnou teploty. Následkem pak může být lehké nachlazení, ale také angína.

9. Voda je přítel, vyzkoušejte vlažnou sprchu
Pokud je Vám horko nebo se necítíte dobře, namočte si na chvíli nohy do nádoby s chladnou vodou, tělo se ochladí. Vyzkoušet můžete také vlažnou sprchu. Doporučujeme začínat s teplejší vodou a postupně přecházet ke studenější. Začínejte vždy od chodidel a postupujete směrem nahoru. Nikdy si ale nedávejte ledovou sprchu, mohla by Vám způsobit teplotní šok.

10. Zůstaňte v kontaktu
Teplé počasí v kombinaci s nedostatkem pití, jídla a příliš vysokou aktivitou mohou způsobit bolesti hlavy, nevolnost, dezorientaci nebo mdloby. Proto je důležité, být vždy v kontaktu se svými blízkými. V případě potřeby neodkládejte přivolání pomoci, ať již z řad rodiny, přátel nebo profesionálních složek.

 
V Praze dne 24. 8. 2017

Ing. Anna Füleová
vedoucí oddělení podpory zdraví a zdravotní politiky

Použité zdroje:
http://www.rehabilitace.info/zdravotni/10-tipu-pro-seniory-jak-prezit-leto-bez-ujmy/
http://www.duchod.cz/tipy-jak-ve-vyssim-veku-zvladnout-horke-dny/
http://domaci.eurozpravy.cz/zivot/193298-jak-prezit-tropicke-dny-v-ohrozeni-jsou-deti-a-seniori-vedro-ale-muze-uskodit-vsem/
http://www.denik.cz/z_domova/seniori-snaseji-horko-spatne-mnozi-z-nich-vsak-malo-piji-20130731.html
https://globe24.cz/domov/36983-horko-ohrozuje-seniory-nemaji-pocit-zizne-musi-se-jim-pripominat-ze-nemaji-pit
http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/135188/rady-nejen-pro-seniory-jak-zvladnou-vedro.html

Obrázky:
http://www.kuchtici.eu/, www.svet-zeny.cz

Zdroj: HSHMP