Klikvy se připojují k boji proti rezistentním bakteriím
Informace portálu Gate2Biotech
Globální šíření rezistencí vůči antibiotikům v dnešní době bohužel podkopává desetiletí pokroku, který dosáhla lidská i veterinární medicína v boji proti bakteriálním infekcím.
Kvůli častému používání antibiotik v medicíně i v zemědělství teď čelíme riziku návratu éry před objevem antibiotik, kdy se i bakteriální infekce malého rozsahu mohly velmi rychle stát ohrožením života pacienta. Proto je dnes velmi naléhavým úkolem zvládnout úpadek účinnosti antibiotik, například zlepšováním účinnosti stávajících antibiotik, proti nimž si bakterie již vyvinuly rezistence.
Podle nového výzkumu by nám s tím mohly pomoct klikvy, keříky z příbuzenstva borůvek a vřesů. O klikvách je již známo, že jejich bobule kyselé chuti jsou plné antioxidantů a prospívají lidskému zdraví. Teď se ale ukazuje, že by klikva mohla být receptem proti rezistentním bakteriím.
Nathalie Tufenkji z kanadské McGill University a její spolupracovníci zjistili, že když na patogenní bakterie použijí molekuly odvozené ze šťávy bobulí klikvy, tak se tyto bakterie stanou mnohem více citlivými na antibiotika. Také se ukázalo, že látky z klikvy blokují rozvoj rezistence u těchto bakterií.
Pokud se výsledky studie potvrdí v testech na zvířatech, tak se některé skupiny antibiotik, proti nimž jsou dnes bakterie často vysoce rezistentní, mohou opět stát velmi účinným prostředkem proti bakteriální infekci.
Tufenkji a spol. rozhodně budou ve svém výzkumu pokračovat. Doufají, že s pomocí výtažku z bobulí klikvy zesílí účinek podávaných antibiotik, takže bude možné snižovat jejich dávky v léčbě. To by prospělo pacientům, a také snížilo riziko dalšího rozvoje bakteriálních rezistencí.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj: https://phys.org/news/2019-05-cranberries-antibiotics-bacteria.html
Zdroj článku: Gate2Biotech