Bezpečnost potravin

Největší bojovník proti koronaviru: naše vlastní imunita

Vydáno: 30. 4. 2020
Autor: Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství

Nejsnadněji můžeme imunitu posílit pomocí stravy.


Foto: Shutterstock

Asi všichni jsme v této nelehké době karantény podlehli změně životního stylu. Více času trávíme doma, mése hýbeme, více jíme, méně se smějeme. Jedním z klíčových bojovníků proti koronaviru se v dnešních dnech stává imunita, a to jak po fyzické stránce, tak i psychické. Je důležité posilovat svou obranyschopnost vůči zákeřným virům i vůči obrovskému množství negativních informací. A jak na to?

Téměř každý z nás zná všechny důležité složky životního stylu, které pomáhají k lepšímu zdraví: dostatek spánku, málo stresu, pohyb, zdravá strava, sociální kontakt a vyhýbání se cigaretám a alkoholu. Nenaskytla se nám teď úžasná možnost, jak skoncovat se starými neřestmi a nastartovat zbrusu nový životní styl? Ať už konečně přestat kouřit, omezit nadměrnou konzumaci alkoholu, nebo začít s cvičením, každá změna se počítá. 

Nejsnadněji a zároveň nejefektivněji můžeme imunitu posílit pomocí stravy, protože imunita začíná ve střevech. „Péče o náš trávicí systém, vláknina, celozrnné potraviny a podpora střevní mikroflóry, to jsou důležité součásti péče o imunitu,“ říká Barbora Henrychová z organizace PRO-BIO. Robert Žižka, odborník zabývající se medicínou životního stylu k tomu dodává: „Typická západní strava překypuje rafinovanými cukry, nadbytkem soli, bílou moukou, zpracovaným masem, živočišnými tuky a přídatnými látkami. Naopak postrádá dostatek vlákniny, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Taková strava podporuje příjem nadbytečných kalorií a obezitu, která narušuje imunitní funkci.“ 

V domácím prostředí nyní máme velkou výhodu, nejsme odkázáni na nabídku restaurací či fast-foodů, můžeme si vybírat, jak se budeme stravovat, a jakou kvalitu pro sebe a své lo žádáme. „Dnes, jako nikdy dřív, máme jedinečnou příležitost vařit, péct, chystat, fermentovat, experimentovat, popř. se vůbec naučit vařit. Můžeme si zkusit nechat vyklíčit řeřichu, vojtěšku nebo horčici, posbírat si v přírodě mladé byliny – pampelišky, medvědí česnek nebo kopřivy, které jsou učiněnými životabudiči a superpotravinami,“ doplňuje Henrychová. Neměli bychom zapomínat na zeleninu a ovoce, u kterého také můžeme vidět rozdíl – stále více lidí dává přednost bio zelenině a ovoci, což potvrzuje rostoucí obrat bio dodavatelů. 

Kde ovšem kvalitní suroviny k vaření shánět? Stačí pozorně číst etikety se složením, u ovoce a zeleniny informace o zemi původu, radí odborníci. Ne nadarmo se říká, že člověk by měl jíst ty potraviny, které rostou v jeho podnebném pásu, naše těla jsou na ně zvyklá a málokdy se objevují alergie. Dobrou volbou jsou bezpochyby farmářské a bio výrobky, které jsou u nás ve stále větší oblibě. Farmáři již nabízejí i možnost objednávání jejich produktů online, čímž se jejich produkty stávají ještě dostupnější. 

Skoro všude již existují lokální pěstitelé a výrobci potravin, kteří se zaměřují především na kvalitu nabízených produktů, což je právě to, co pro naši imunitu v tomto období nejvíc potřebujeme. V řadě studií bylo prokázáno, že biopotraviny obsahují mnohem více antioxidačních sloučenin, tzv. antioxidantů. „Konzumací biopotravin snižujeme množství přídatných látek a reziduí pesticidů, které do těla stravou dostáváme, což může mít významné důsledky nejen pro naše zdraví a imunitu,” vysvětluje Pavlína Samsonová, šéfka Bioinstitutu a členka České technologické platformy pro ekologické zemědělství.

Preferencí bio kvality nepřímo ovlivňujeme i vliv zemědělství a produkce potravin na životní prostředí. “Biopotraviny nejsou dobrou volbou jen pro nás samotné, ale i pro půdu, vodu a krajinu, ve které žijeme, takže se nám jejich konzumace opravdu vyplatí,” uzavírá Samsonová. Jak řekl Jan Werich: „Přirozeností člověka je hledání radosti.“ Proto hledejme, v každém dni můžeme nalézt radost, třeba právě u prostřeného stolu, nebo v endorfinech vyplavených při cvičení. Je důležité z této mimořádné karantény vytěžit maximum, přemýšlejme o tom, co jíme, o dopadu stravy na náš život a na naši imunitu, smějme se, jezme kvalitně a snažme se všechny pozitivní karanténní změny uchovat po co nejdelší dobu.

 

Zdroj: Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství