Nanočástice z virů rostlin zasahují proti autoimunitním chorobám
Informace portálu Gate2Biotech
Viry jsou pěkná sebranka. Ne vždy ale musejí být našimi protivníky. Tým italské University of Verona nedávno vytvořil nanočástice z rostlinných virů, které pak vědci následně využili k léčbě autoimunitních onemocnění.
Využívání služeb virů v medicíně není nic nového. Bakteriofágy mohou potlačovat bakteriální infekce, zejména pokud jde o rezistentní bakterie. Deaktivované viry zase slouží jako transportní částice pro léčiva nebo třeba genetické editory, jako je CRISPR. Z virů či jejich součástí se rovněž vyrábějí vakcíny.
Italští badatelé použili virové částice rostlinných virů a založili na nich novou léčbu autoimunitních onemocnění. Velkou výhodou rostlinných virů je, že se v těle savců obvykle nemohou replikovat, takže nevyvolávají problémy.
Proteiny obalů virových částic je možné „přeprogramovat“ tak, aby posloužily při léčbě konkrétní autoimunitní choroby. V tomto výzkumu se uplatnily dva různé viry. Virus mozaiky vigny (CPMV) upravili tak, aby fungoval v léčbě diabetu 1. typu a virus keříčkovité zakrslosti rajčete (TBSV) přizpůsobili léčbě revmatické artritidy.
První výsledky použití těchto virů jsou slibné. Zatím šlo o výzkum na myších a je samozřejmě otázkou, jak budou rostlinné viry fungovat u člověka. Momentálně probíhají další testy a v dohledné době by mohlo dojít i na klinické testy na lidech.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací najdete zde: https://newatlas.com/medical/plant-virus-nanoparticles-autoimmune-diseases/
Zdroj: Gate2Biotech