Micelární nanočástice bojují proti smrtícím rezistentním kvasinkám
Informace portálu Gate2Biotech
Australští odborníci vyvinuli nanočástice 1000krát menší než průměr lidského vlasu, zhruba velikosti koronavirů, které by se mohly stát účinnou zbraní proti nebezpečným a velmi obtížně léčitelným infekcím rezistentních kvasinek.
Výzkumné týmy University of South Australia a Monash University vytvořili nanobiotechnologii, která je založená na micelách, útvarech z molekul lipidů, které jsou ve vodním roztoku samovolně uspořádané do kulovitého tvaru. Tyto micely jsou velice účinné proti obávaným houbovým infekcím, které má na svědomí kvasinka Candida albicans. Micely jsou díky své struktuře, kterou tvoří hydrofilní i hydrofobní části, velmi vhodné pro přepravu léčiv.
Vedoucí výzkumného týmu University of South Australia Clive Prestidge je přesvědčený, že tyto micely, které jsou tvořeny polymery, mohou přinést průlom do léčby komplikovaných houbových infekcí. Léčba kandidóz a podobných onemocnění je podle Prestidgeho svízelná především kvůli velmi odolným biofilmům, které kvasinky vytvářejí. Díky nim jsou rezistentní vůči soudobým antifungálním léčivům.
Badatelé v rámci výzkumu navrhli a vyvinuli „chytré“ micely, které mají schopnost ničit biofilmy jednodruhových i vícedruhových infekcí. Zároveň významně omezují růst kvasinek Candida albicans, které jsou původci jedněch z nejnebezpečnějších houbových infekcí. Vědci odhadují, že nové micely mohou zvýšit účinnost antifungálních přípravků až 100krát, což by mohlo zachránit miliony lidských životů po celém světě.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací naleznete zde: Fighting fungal infections: Giant leaps for smart nanotech (phys.org)
Zdroj: Gate2Biotech