Bezpečnost potravin

Všechna vejce a vaječné produkty z ostatních zemí EU musí být ode dneška před uvedením na český trh vyšetřena na fipronil

Vydáno: 7. 9. 2017
Autor: SVS

Tisková zpráva SVS ze dne 6. 9. 2017.

Počínaje dnešním dnem budou muset všichni příjemci zásilek vajec vyprodukovaných v ostatních zemích EU a produktů z nich nechat toto zboží vyšetřit na chemickou látku fipronil. Uvolnit na český trh je budou moci až v případě vyhovujícího výsledku vyšetření. Aktuální zpřísnění mimořádného veterinárního opatření Státní veterinární správy (SVS) z 10. srpna, které ukládalo podobnou povinnost pro vejce a vaječné produkty z Belgie a Nizozemska, souvisí s aktuálním vývojem tzv. kauzy fipronil. Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z mimořádných veterinárních opatření může být uložena pokuta až do výše 2 mil. Kč.

„Přísnějšími opatřeními reagujeme na informaci, že do České republiky mohlo dorazit několik tun vaječných výrobků kontaminovaných fipronilem. Situaci bereme vážně, a okamžitě jsme proto zpřísnili veškerá opatření, týkající se dovážených vajec a vaječných produktů. Spotřebitelům i potravinářským firmám bych doporučil, aby nakupovali vejce pouze z českých chovů. Fipronil se u nás již dlouho nesmí používat, navíc chovy jsou pod přísnou kontrolou Státní veterinární správy. U českých potravin jsme schopni dokumentovat celou jejich cestu od zemědělce až na pulty obchodů,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka

Vejce a vaječné výrobky ze všech členských zemí EU je nyní možné uvést na trh, tedy dále prodávat nebo použít pro výrobu, až po té co příjemce prokáže, že fipronil neobsahují. Nařízení se nevztahuje na vejce z českých chovů a výrobky z nich,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Laboratorní protokol o provedeném vyšetření musí příjemce uchovávat nejméně po dobu 6 měsíců nebo po dobu minimální trvanlivosti výrobku je-li delší než 6 měsíců.

Státní veterinární správa zahájila 4. 9. 2017 na základě informace obdržené z Německa prostřednictvím systému rychlého varování RASFF šetření ve dvou provozech společnosti Zeelandia spol. s.r.o v Malšicích v Jihočeském kraji a Kožlanech v Plzeňském kraji.

Společnost Zeelandia přijala ve dnech 2. a 3. 8. 2017 od německého distributora EIPRO Vermarktung GmbH, Lohne celkem tři šarže pasterizované vaječné melanže a tekutých pasterizovaných žloutků v celkovém množství 7,2 tuny. Výrobky distribuované v jednokilogramových a desetikilogramových baleních byly následně distribuovány více než 130  dalším provozovatelům. Jednalo se o hotely, restaurace, pekárny, cukrárny a jídelny. V současné době pokračuje šetření kompetentními dozorovými orgány u odběratelů. Kontaminované produkty budou staženy z trhu a vráceny zpět do země původu, případně neškodně zlikvidovány.

Identifikace výrobků:

  • 5 880 kg pasterizovaných celých vajec šarže 6184-2 v 10 kg baleních s dobou minimální trvanlivosti (DMT) 06.09.2017
  • 840 kg pasterizovaných žloutků šarže 6191-0 v 10 kg baleních s DMT 02.09.2017
  • 480 kg pasterizovaných žloutků šarže 6042-0 v 1 kg baleních s DMT 08.09.2017.

Státní veterinární správa od začátku kauzy odebírá namátkové vzorky zahraničních i domácích vajec a kuřecího masa. Doposud provedla cca 270 vyšetření na fipronil. Vyšetřovala se vejce, vaječné výrobky a drůbeží maso a to jak ze zahraniční, tak od českých producentů. V žádném z vyšetřovaných vzorků nebyla přítomnost fipronilu zjištěna. Látka fipronil se v ČR nesmí používat k ošetřování zvířat chovaných k produkci potravin. Namátkové kontroly v chovech nezjistily, že by některý z chovatelů tento zákaz obcházel.

 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS

Zdroj: SVS

Související informace: „Fipronil: odpovědi na často kladené dotazy