Bezpečnost potravin

EFSA: aktuální informace k nákazám baktérií Listeria monocytogenes

Vydáno: 9. 7. 2018
Autor: KM EFSA

EFSA a ECDC zveřejnily první aktualizaci dat k mezinárodní epidemii způsobené bakterií Listeria monocytogenes.


Foto: Shutterstock

Mražená kukuřice a možná další mražená zelenina jsou pravděpodobně zdrojem epidemie onemocnění způsobeného baktérií Listeria monocytogenes, která postihla Rakousko, Dánsko, Finsko, Švédsko a Spojené království od roku 2015.

K identifikaci zdroje nákazy v potravinách experti použili celogenomové sekvenování. Zpočátku se domnívali, že zdrojem nákazy je pouze mražená kukuřice. K 15. červnu 2018 bylo nahlášeno 47 případů onemocnění včetně devíti úmrtí.

Stejné kmeny L. monocytogenes byly zjištěny v mražené zelenině vyrobené jednou maďarskou společností v letech 2016, 2017 a 2018. Tyto nálezy svědčí o tom, že identifikované kmeny bakterie přetrvávaly ve zpracovatelském závodě navzdory provedeným čistícím a dezinfekčním postupům.

Dostupné informace potvrzují kontaminaci v tomto maďarském závodě. Pro určení přesných bodů kontaminace životního prostředí ve zmíněném maďarském závodě jsou však potřebná další šetření, včetně důkladného odběru vzorků a testování. Stejná doporučení platí pro další společnosti patřící do stejné obchodní skupiny, pokud by byla zjištěna kontaminace životního prostředí.

Dne 29. června 2018 zakázal Maďarský úřad pro bezpečnost v potravinovém řetězci  prodej všech mražených zeleninových produktů včetně mražených zeleninových směsí  produkovaných dotčeným závodem v období od srpna 2016 do června 2018 a nařídil jejich okamžité stažení z trhu. Toto poslední opatření pravděpodobně významně sníží riziko infekce u lidí a zabrání šíření epidemie. V postiženém závodě byly pozastaveny veškeré mrazící činnosti.

Nové případy onemocnění se mohou objevit vzhledem k dlouhé inkubační době listeriózy (až 70 dní); dlouhé trvanlivosti mražených kukuřičných produktů; a konzumaci mražené kukuřice (zakoupené před stažením z trhu), která nebyla dostatečně uvařena.

Aby se snížilo riziko infekce, spotřebitelé by měli pečlivě tepelně zpracovat mraženou zeleninu, která není přímo určená ke spotřebě (non ready-to-eat), a to i přesto, že se tyto produkty běžně konzumují bez vaření (např. v salátech a smoothies). Toto doporučení platí zejména pro spotřebitele s nejvyšším rizikem onemocnění listeriózou – jako jsou starší osoby, těhotné ženy, novorozenci a dospělí se slabým imunitním systémem.

 

Zdroj: EFSA

 

Související informace: