Chia semínka do potravin ? Ano, ale ne do všech !
Informace PK ČR o chia semínkách, jejich složení, správném značení a příslušné legislativě.
Foto: Shutterstock
Chia semínka, superpotravina nabitá minerálními látkami, omega-3 mastnými kyselinami a vlákninou, se stala oblíbenou složkou používanou mnohými pekaři. Superlativa s nimi spojená se snaží většina výrobců potravin „prodat“ i na obalu.
Šalvěj hispánská je bylina z čeledi hluchavkovitých pocházející z horských oblastí Střední Ameriky. Je to jednoletá rostlina vysoká přes jeden metr, s bílými nebo fialovými květy. Je pěstována pro jedlá semínka zvaná chia. Semínka jsou šedá až černá, dlouhá okolo jednoho milimetru a obsahují řadu prospěšných látek. Historie užívání chia semínek sahá až k Aztékům a Mayům, kteří je používali hlavně jako zdroj energie. Pojmenování „Chia“ je mayský výraz pro „sílu“. Aztécké slovo „chian“ znamená „olejnatý“. Rostlina samotná se dokonce v dávné minulosti v oblasti dnešního Mexika používala jako platidla.
Chia jako nová potravina
Možná to bude znít legračně, ale chia semínka evropská legislativa řadí mezi takzvané nové potraviny (nebo taky potraviny nového typy či anglicky novel foods), ačkoli je mnozí spotřebitelé znají léta a nová pro ně nejsou. Takovou potravinou se ale rozumí potravina, která nebyla v EU používána před datem 15. května 1997. Tyto potraviny předtím, než jsou uvedeny na trh v EU jako potraviny nebo složky potravin, musí projít posouzením bezpečnosti. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) posoudil bezpečnost semen chia a celých drcených semen chia a dospěl mj. k závěru, že je nepravděpodobné, aby použití semen chia a drcených celých semen chia mělo za stanovených podmínek nepříznivé účinky na veřejné zdraví, a proto byla do některých vybraných typů potravin povolena – při výrobě je tedy nelze bezhlavě používat do jakýchkoli potravin.
Chia jako superpotravina
Chia semínka nemají žádnou chuť. Jsou vhodná i pro celiaky a diabetiky. Zahánějí pocit únavy, žízně a hladu. Konzumují se vcelku i mleté, s jogurtem, jako součást zeleninových salátů nebo se přidávají do pečiva. Když se zalijí vodou, vytvoří výživný rosol, který může sloužit jako náhražka oleje a vajec. Kvůli vysokému obsahu vlákniny, chia semínka v žaludku absorbují velké množství vody, čímž nabobtnají a navozují pocit plnosti.
Semínka mají výrazné hydrofilní vlastnosti. Dokáží navázat tolik vody, že zvětší svůj objem až 12x. Díky nim je tělo zevnitř skvěle hydratováno, což má příznivý vliv na jakoukoliv fyzickou zátěž. U hydrofilních vlastností však pozitiva chia semínek nekončí. Obsahují bílkoviny, kvalitní sacharidy a také tuky. Jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin, které příznivě působí na kardiovaskulární systém. Chia semínka jsou vydatným zdrojem vlákniny (až 34 g vlákniny na 100 g semínek), vápníku (udává se až 5x více než v mléce) a antioxidantů. Jsou přirozeným zdrojem železa, zinku, fosforu, hořčíku a dalších důležitých látek.
Hydrofilní vlastnosti chia semínek umožňují vytvořit jemný a lehce stravitelný gel, který v těle významně snižuje hladinu krevního cukru. Tím, že prodlužují proces přeměny zkonzumovaných cukrů na glukózu, nedojde k náhlému zvýšení krevního cukru a k náhlému snížení krevního cukru. Snížení má za následek vyvolání pocitu hladu.
Chia jako správně označená složka
Je zřejmé, že pokušení přenést informaci o zmiňovaných pozitivních vlastnostech chia semínek na obal konkrétního produktu odolá jen málokterý výrobce. I tady ale platí určitá pravidla. Pokud je na obalu uvedena informace typu „s chia semínky“, „obsahuje chia“ nebo jakkoli je tato složka graficky na obalu zdůrazněna, musí být uvedeno také jejich procentuální zastoupení (u zmiňovaných potravin v maximálním nejvýše povoleném množství). Správné pojmenování této složky je „semena chia“, protože pod tímto názvem jsou povolena k uvádění na trh v rámci EU. Informace o pozitivním výživovém účinku výrobku s chia semínky, je možné uvést pouze v případě, že je takové tvrzení vztaženo na konkrétní výživový benefit látky, kterou chia semínka obsahují (např. „chia semínka jsou zdrojem vlákniny“ apod.). Označení jako „Pro Vaše zdraví“ nebo „Cesta ke zdraví“ evropská legislativa považuje za nespecifická zdravotní tvrzení, pro jehož použití je nutné na obalu uvést alespoň jedno schválené zdravotní tvrzení – to však v tuto chvíli žádné neexistuje. A je-li uvedeno bombastické marketingové tvrzení „superpotravina“, tak by vždy mělo být na obalu doplněno, proč je taková potravina za super považována…
Poznámky:
V roce 2009 došlo na základě rozhodnutí Komise 2009/827/ES k povolení uvádění chia semínek na trh jako nové složky potravin s omezením pro použití v pečivu, a to v maximálním obsahu 5 % chia semen. V roce 2013 následovalo prováděcí rozhodnutí Komise 2013/50/EU, kterým bylo schváleno rozšíření používání chia semen z pekařských výrobků také na snídaňové cereálie a ovocné a ořechové směsi, a to v maximálním množství do 10 %. Zároveň bylo povoleno uvádět na trh chia semena balená samostatně, přičemž na každém takovém balení musí být pro spotřebitele uvedena informace, že doporučený denní příjem je nejvýše 15 g. Nyní je jejich použití rozšířeno prováděcím nařízením Komise (EU) 2017/2470 ještě na další potraviny, zejména ovocné a zeleninové šťávy a jogurty, ovocné pomazánky a sterilovaná hotová jídla na základě zrn, pseudoobilovin nebo luštěnin.
Od ledna letošní roku se na nové potraviny aplikuje nové nařízení (EU) 2015/2283 o nových potravinách, o změně nařízení EP a Rady (EU) č. 1169/2011 a o zrušení nařízení EP a Rady (ES) č. 258/97 a nařízení Komise (ES) č. 1852/2001. Toto nařízení přebírá definici ze staré legislativy, ale zároveň mezi potraviny nového typu řadí např. i potraviny, které obsahují umělé nanomateriály. Bude se vztahovat i na potraviny ze zvířecích klonů, a to až do doby, než pro takové potraviny vzniknou v EU zvláštní právní předpisy.
Zdroj: PK ČR