Bezpečnost potravin

Zrušení ruského zákazu dovozu zeleniny z EU je signálem obnovující se důvěry

Vydáno: 29. 6. 2011
Autor: MZe

Tisková zpráva MZe ze dne 28.6.2011.

Ruská federace zrušila zákaz dovozu čerstvé zeleniny z Evropské unie. Vývozci zeleniny však mají povinnost opatřit zásilky certifikátem označujícím původ zboží a obsahujícím potvrzení o bezinfekčnosti na bakterii Escherichia coli kmene O104:H4.

„Přestože nepatříme k významným exportérům zeleniny na ruský trh, pro Evropskou unii jako celek je to nepochybně dobrá zpráva. Rozhodnutí o zrušení zákazu dovozu čerstvé zeleniny do Ruské federace přispěje k tomu, aby se ztráty zemědělců způsobené aférou E.coli už nadále neprohlubovaly, a zároveň je signálem obnovující se důvěry v evropskou zeleninovou produkci pro všechny zákazníky v rámci EU i ze třetích zemí,“ uvedl ministr Ivan Fuksa.

V České republice přísluší certifikace Státní zemědělské a potravinářské inspekci. K provádění monitoringu byly vybrány tyto laboratoře: Národní referenční laboratoř pro E. coli a shigely, Státní zdravotní ústav, Státní veterinární ústav Olomouc, Státní veterinární ústav Jihlava.

Certifikace zásilek umožňuje dovoz zeleniny z Evropské unie do Ruské federace po zjištěném výskytu E. coli O104:H4 v Německu. Byla dohodnuta při jednání mezi Evropskou komisí a Federální službou pro kontrolu, ochranu práv spotřebitele a lidské zdraví (Rospotrebnadzor). Povinnost certifikace bude ukončena, pokud se v žádném členském státě Evropské unie deset po sobě následujících dnů nezjistí žádný nový případ onemocnění. Povinnost certifikace se nevztahuje na mraženou zeleninu.

Před samotným exportem je možné se s případnými dotazy k procesu certifikace obrátit na SZPI prostřednictvím mailové adresy:  epodatelna@szpi.gov.cz

V příloze 1 je k dispozici vzor certifikátu. V příloze 2 je k dispozici seznam komodit s celními kódy, které mají být doprovázeny certifikátem.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe