Bezpečnost potravin

Značku KLASA získalo při zahájení Země živitelky v Českých Budějovicích osm výrobků

Vydáno: 26. 8. 2019
Autor: SZIF

Tisková zpráva SZIF

Na českobudějovickém výstavišti se dnes slavnostně předávaly certifikáty KLASA. Šest výrobců převzalo ocenění za osm výrobků od zástupce Ministerstva zemědělství a generálního ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu. V současné době má značku KLASA 930 výrobků od 225 výrobců.

Nově oceněnými výrobky jsou:

MEXICO
Výrobce: AGRO Jesenice u Prahy a.s.
Zelenina v oceněné směsi MEXICO se vybírá od prověřených a kontrolovaných farmářů, přičemž minimálně 55 % jejího obsahu se zpracovává z čerstvé zeleniny Mrazírny Vestec. Je vhodná především jako přílohová zelenina k masu nebo jako součást masovo-zeleninových pokrmů připravených na pánvi.

Společnost AGRO Jesenice u Prahy vznikla po transformaci bývalého zemědělského družstva v roce 1992. Podniká v oblasti rostlinné a živočišné výroby, zároveň produkuje také mraženou zeleninu. Vlastní i bioplynovou stanici, kompostárnu a kovovýrobu. V současnosti hospodaří na rozloze 8 500 ha zemědělské půdy a zaměstnává 150 pracovníků. Provozuje velkokapacitní kravín se zhruba 1 100 krávami s roční produkcí přibližně 13 milionů litrů mléka a zároveň na český trh dodá ročně přibližně 20 000 jatečných prasat.

Jedna z divizí je zpracovatelský závod na mražení zeleniny ve Vestci u Prahy s roční produkcí téměř 15 000 t mražené zeleniny. Na jaře tohoto roku mrazírna uvedla do provozu velkokapacitní sklad na přibližně 9 000 palet, který je postaven v duchu moderní úsporné technologie.

Rajčata cherry – odrůda Nelinka
Výrobce: AGRO Maryša SE
Nelinka je lahodně sladké cherry rajče s nádhernou tmavě červenou barvou s průměrnou hmotností mezi 15 a 20 gramy. Odrůda pěstovaná ve slunné části Pálavy se vyznačuje velmi dobrou chutí a šťavnatostí.

Společnost AGRO Maryša SE se sídlem ve Velkých Němčicích se zabývá celoročním pěstováním rajčat s obchodním označením Nelinka. Jedná se o cherry rajčata na větvičce, která se pěstují v prostředí hydroponického skleníku o rozloze 4,6 ha, který je rozdělený na dvě produkční plochy. Každá z ploch má jiný termín výsadby, čímž je zajištěna celoroční produkce. Rajčata se sklízí ve vysokém stupni zralosti, hned poté směřují k zákazníkovi, který získává čerstvou a kvalitní zeleninu v průběhu celého roku.

Tro-pico
Výrobce: Bellinni s.r.o.
Ovocná nepečená kolečka Tro-pico jsou revoluční novinkou ve zdravém mlsání. Jsou ideální na pravidelnou konzumaci k svačinám, snídaním nebo i na další dotvoření dezertů nejen pro děti. Základem koleček jsou datle, v chuti výrazně vystupují velké kusy papáji. Křupavý efekt kolečkům dávají celá slunečnicová semínka a jemnou chuť doladí strouhaný kokos. Kolečka neobsahují žádný přidaný cukr ani sladidla.

Pochoutku vyrábí ryze česká rodinná firma z jihočeského Tábora pod značkou LeGracie, která je na trhu od podzimu 2015. Filozofií společnosti je rychlá příprava snídaně nebo svačiny, jež nezabere více času než jejich konzumace. Výrobky jsou vyrobené z kvalitních surovin, které dodají potřebnou energii.

Hořká čokoláda – neapolitánka a Mléčná čokoláda – neapolitánka
Výrobce: CARLA spol. s r.o.
Neapolitánky jsou unikátní dezerty složené z 5 nebo 18 kusů čokoládek. Dezert se vyrábí v mnoha modifikacích. V mléčném provedení je zaměřen především na děti, u hořkých variant jde zejména o tematiku prezentace České republiky.

Společnost Carla je český výrobce čokolády a na trhu působí již od roku 1992. Závod se rozkládá na ploše více než 20 000 m² a pracuje zde 200 zaměstnanců. Čokoládovna produkuje jak hotové výrobky pro koncové zákazníky, tak polotovary pro cukráře, pekaře, zmrzlináře a profesionály v gastronomii.

Pramenitá voda Crystalis
Výrobce: Crystalis s.r.o.
Pramenitá voda Crystalis je dokonale vyvážená a určená k denní spotřebě. Čerpá se z hlubinného vrtu v srdci nádherné Vysočiny a následně bez úprav se plní automatickou linkou do ekologických vratných barelů 18,9 l. Samozřejmostí je pravidelná kontrola akreditovanou laboratoří ze strany Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Společnost Crystalis byla založena v roce 1993 a je nejdéle fungující firmou, která se zabývá stáčením a distribucí pramenité vody v ČR. Nabízí také přístroje pro stáčení pramenité vody, doplňkový sortiment a samozřejmě i kompletní technický servis včetně pravidelné sanitace přístrojů. Pramenitá voda se dodává do distribučních center po celé ČR ihned po stočení a odtud následně putuje k zákazníkům.

Zátkovy válcované nudle a Zátkovy vaječné nudle
Výrobce: Europasta SE
Oceněné těstoviny se vyrábí výhradně z mouky semleté ve vlastním mlýně producenta. Jejich kvalita je zaručena mnohaletou zkušeností a odborností pracovníků, pečlivým výběrem vstupních surovin a v neposlední řadě přísným hodnocením finálních výrobků v interní laboratoři. Řada Zátkových válcovaných těstovin nabízí tvary vhodné do polévky i jako přílohu k oblíbeným pokrmům.

Europasta je největším značkovým výrobcem těstovin v České republice. Historie firmy sahá až do roku 1884, kdy bratři Vlastimil a Dobroslav Zátkové zahájili v Boršově nad Vltavou provoz první těstárny v Rakousku-Uhersku. Klíčové značky Europasty jsou Zátkovy vaječné těstoviny, Zátkovy válcované vaječné těstoviny, Adriana semolinové těstoviny a Rosické těstoviny z měkké pšenice.

Přímo na výstavišti v pavilonu T1 mohou návštěvníci ochutnat a zakoupit produkty oceněné značkou kvality KLASA, Regionální potravina a Bio. Na ploše 408 m2 se bude prezentovat celkem 36 producentů s tímto prestižním oceněním. Konkrétně se představí 15 společností se značkou KLASA: „AGRO-LA“, spol. s r.o., AGRO Jesenice u Prahy a.s., Amylon, a.s., Bellinni s.r.o., Biogas Bohemia spol. s.r.o., CZ FRUIT, odbytové družstvo, efko cz s.r.o., FABIO PRODUKT spol. s r.o., FARMERS spol. s r.o., Slezská zeleninová bašta – Jaroslava Fojtíková, KAND s.r.o., KRAJČI PLUS s.r.o., LINEA NIVNICE, a.s., SEMIX PLUSO, spol. s r.o., ZÁRUBA FOOD a.s.

Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF

Zdroj: SZIF

Národní značku kvality KLASA uděluje mimořádně kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Administraci značky provádí Státní zemědělský intervenční fond. Národní značku kvality získává výrobce na tři roky. Logo KLASA slouží spotřebitelům k lepší orientaci na trhu při rozeznání výjimečně kvalitních produktů v porovnání s běžně dostupnými potravinami. V současnosti mohou spotřebitelé nalézt značku KLASA na obalech celkem 930 produktů od 225 českých a moravských výrobců. Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou dostupné na stránkách www.eklasa.cz.