Bezpečnost potravin

Značku Klasa získalo při zahájení Země živitelky 17 výrobků

Vydáno: 28. 8. 2018
Autor: SZIF

Tisková zpráva SZIF ze dne 23. 8. 2018

Na českobudějovickém výstavišti byly slavnostně předány certifikáty Klasa. Ocenění převzalo od zástupců Ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu 11 výrobců za 17 výrobků. V současnosti mohou spotřebitelé nalézt značku KLASA na obalech 980 produktů od 223 českých a moravských výrobců.

Nově oceněnými výrobky jsou:

Gurmánská směs, Maďarská směs
Výrobce: AGRO Jesenice u Prahy a.s.
Oceněná Gurmánská směs je vhodnou součástí vývarů
nebo  hustých  polévek.  Maďarská  směs  se pak hodí
jako přílohová zelenina nebo do těstovinových či zeleninových salátů. Lze ji použít také do různých pokrmů na pánev.
Společnost AGRO Jesenice u Prahy vznikla po transformaci bývalého zemědělského družstva v roce 1992, podniká v sekci rostlinné a živočišné výroby, vlastní bioplynovou stanici, kompostárnu, kovovýrobu a také výrobu mražené zeleniny.

Andělka vanilková
Výrobce: Andělka spol. s r. o.
Jedná se o originální nebalený zákusek prodávaný výhradně v Krámku U Andělky v Počátkách. Andělka vanilková má křehký sněhový korpus s máslovo-vanilkovým krémem. Andělky lze zakoupit i s jinými příchutěmi, které jsou přizpůsobeny ročním obdobím. Kavárna, cukrárna, sušenkárna Krámek U Andělky v Počátkách je malá rodinná firma, kde se pečou originální, autorské a designerské zákusky a také netradiční máslové sušenky.

Lubská šunková klobása
Výrobce: Blanka Kloudová
Lubská šunková klobása je jedinečná díky vysokému obsahu masa a nízkému podílu přídatných látek. Vhodně doplnila portfolio klobás tak, aby uspokojila spotřebitele, kteří si chtějí vychutnat čistou chuť masové klobásy nejen na gril.
Firmu založil pan Jaromír Kloud starší s manželkou Blankou a svými třemi syny v roce 1992 v Klatovech. Společnost se zabývá výrobou a prodejem uzenářských výrobků, které vychází z dobových receptur. Ty se váží k období, kdy se zakladatel vyučil uzenářskému řemeslu v řeznictví U Bílého koně v Sušici.

TWIGGY – OVESNÁ TYČINKA S PROTEINEM Jahoda & Mandle, TWIGGY – OVESNÁ TYČINKA S PROTEINEM Malina & Borůvka, TWIGGY – OVESNÁ TYČINKA S PROTEINEM Banán & Čokoláda, TWIGGY – OVESNÁ TYČINKA S PROTEINEM Ořech & Čokoláda
Výrobce: EKOFRUKT Slaný, spol. s r.o.
TWIGGY ovesné tyčinky s proteinem představují spojení toho nejlepšího z proteinových a ovesných tyčinek. Jsou plné proteinu a vlákniny. Volit můžete z několika lahodných kombinací.
EKOFRUKT Slaný je ovocnářsko-potravinářská firma, která začala pěstovat ovoce na Slánsku již před 25 lety a nyní patří k nejvýznamnějším pěstitelům v Česku. Nově se zabývají rovněž potravinářskou výrobou müsli tyčinek TWIGGY, které se prodávají také pod privátní značkou řetězců.

Allami
Výrobce: LAKTOS, a.s.
Přírodní polotvrdý plnotučný pařený sýr Allami je unikátním produktem na trhu s mléčnými výrobky. Nadstandardní kvalita výrobku je dána technologií výroby, která je jediná v České republice se značným podílem ruční práce. K výrobě se používá výhradně mléko českého původu. Výrobek je jedinečný také svými vlastnostmi, a to neroztékavostí při tepelné úpravě a dlouhodobým čerstvým vzhledem. Je vhodný zejména na grilování.
Společnost LAKTOS působí na českém potravinářském trhu již od roku 1936. Zabývá se zahraničním obchodem, výrobou a distribucí mléčných výrobků do velkoobchodních i maloobchodních sítí, a to jak v rámci EU, tak i mimo ni. Svým klientům nabízí výrobky nejvyšší kvality.

Chléb Kmínek
Výrobce: Pekařství Sýkora s.r.o.
Kmínek je chléb vyrobený z kvasu podle tradiční receptury a pečený v kamenné peci. Vyznačuje se kmínovým aroma a dlouhou trvanlivostí. Pekařství Sýkora bylo založeno v lednu 1992 panem Oldřichem Sýkorou jako rodinná pekárna. Původně se v této firmě vyrábělo pouze běžné bílé pečivo, ale později, jak rostly nároky trhu, se pekárna proměňovala do dnešní podoby.
V současné době nabízí zákazníkovi chleby, jemné pečivo, koláče a také plněné buchty.

Kroužky s ovocnou příchutí, Mandle v mléčné čokoládě se skořicí
Výrobce: POEX Velké Meziříčí, a.s.
Oceněné kroužky jsou obarvené pomocí přírodních rostlinných koncentrátů, obohaceny uhličitanem vápenatým a vitamínem C. Tento bezlepkový výrobek je vhodný jako malá svačinka pro děti. Nově oceněný produkt Mandle v mléčné čokoládě se skořicí neobsahuje leštidla, tudíž nedochází ke změně chuti a konzistence čokolády. Použitá skořice podpoří chuť čokolády a spolu s jemně praženými mandlemi vznikne vynikající a u zákazníků velmi oblíbený produkt.
Akciová společnost POEX dodává své výrobky do obchodní sítě od roku 1993. Od počátku svého působení se firma věnuje výrobě extrudovaných potravin. Zabývá se též výrobou dražovaných potravin.

Borodinskij
Výrobce: RBI – REAL s.r.o.
Nově oceněný výrobek Borodinskij je pařené pečivo vyrobené na bázi žitného kvásku bez použití droždí a chemických přísad. Celozrnný žitný chléb je vyroben ze směsi celozrnné žitné mouky, pšeničné mouky, žitného fermentovaného sladu, soli, cukru, třtinové biomelasy, koriandru, kmínu a vody. Obsah žitné mouky v poměru k pšenici je 70 ku 30 procentům. Tento vynikající chléb se vyrábí v České republice od roku 2016.
Společnost RBI-REAL působí na trhu od roku 2016. Dnes tato firma nabízí 7 druhů ručně vyráběného chleba.

ŠUMAVSKÝ PRAMEN
Výrobce: ŠUMAVSKÝ PRAMEN a.s.
Nově oceněná pramenitá voda ŠUMAVSKÝ PRAMEN si díky profesionálnímu stáčení přímo do vlastních ekologických barelů zachová svoji svěžest. Původ pramenité vody leží v samotném srdci Šumavy, kde se díky firemním odborníkům pečlivě analyzuje a poté již bez jakékoliv úpravy dodává přímo k zákazníkovi.
ŠUMAVSKÝ PRAMEN patří k největším výrobcům a distributorům balené pramenité vody v České republice a jeho nepopiratelnou výhodou je vlastnictví samotného pramene ŠUMAVSKÝ PRAMEN a celorepublikové distribuční sítě. Tím je kontrolován celý proces od výroby přes distribuci až ke spokojenému zákazníkovi. Po dobu 15leté historie vyrábí průměrně 1 milion barelů ročně. Společnost byla založena s jediným cílem – poskytovat svým zákazníkům profesionální služby při výrobě a distribuci kvalitního výrobku pramenité vody ŠUMAVSKÝ PRAMEN.

Chléb kváskový CELOZRNNÝ ŽITNÝ, Chléb kváskový 100% žitný
Výrobce: Vašíček – pekařství a cukrářství, s.r.o.
Oceněné chleby neobsahují droždí ani jiné pomocné kypřící látky. Hlavní suroviny použité k jejich výrobě jsou českého původu.
Společnost Vašíček – pekařství a cukrářství je od roku 1991 regionálním výrobcem zaměřujícím se na řemeslnost, tradici a historii oboru. Základem výroby je vlastní, třístupňově vyváděný žitný kvas, který zajišťuje nenahraditelné vlastnosti hotových výrobků.

Kachní stehno bez kosti a kůže
Výrobce: Vodňanská drůbež, a.s.
Mladá kachna je speciálně vyšlechtěným plemenem, které je typické vysokým podílem prsní svaloviny. Díky prodloužené době výkrmu je maso vyzrálejší, čímž si získává svou charakteristickou, lahodnou chuť.
Obchodní společnost Vodňanská drůbež je největším zpracovatelem a dodavatelem drůbežího masa v České republice a jediným českým zpracovatelem kachen. Garantuje původ drůbeže, výhradně z uzavřených českých chovů. Samozřejmostí je také dosledovatelnost produktů, a to od začátku výrobního řetězce až ke konečnému spotřebiteli.

Přímo na výstavišti v pavilonu T1 mohou návštěvníci ochutnat a zakoupit produkty oceněné značkou kvality KLASA, Regionální potravina a Bio. Na ploše 408 m2 se bude prezentovat celkem 35 producentů s tímto prestižním oceněním. Konkrétně se představí 18 společností se značkou KLASA: „AGRO-LA“, spol. s r.o., AGRO Jesenice u Prahy a.s., Amylon, a.s., Bellinni s.r.o., Bio
Vavřinec a Kosař, s.r.o., CZ FRUIT, odbytové družstvo, efko cz s.r.o., FABIO PRODUKT spol. s r.o., FARMERS spol. s r.o., Hamé s.r.o., KÁVOVINY akciová společnost, KRAJČI PLUS s.r.o., LINEA NIVNICE, a.s., SEMIX PLUSO, spol. s r.o., TIPAFROST, a.s., VÁHALA a spol. s r.o. výroba a prodej masných a lahůdkářských výrobků, VITAL Czech s.r.o., ZÁRUBA FOOD a.s.

Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF

Kontakt: Vladimíra Nováková, tisková mluvčí SZIF, tel.: +420 222 871 668 / +420 733 696 550, e-mail: vladimira.novakova@szif.cz

Národní značku kvality KLASA uděluje mimořádně kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Administraci značky provádí Státní zemědělský intervenční fond. Národní značku kvality získává výrobce na tři roky. Logo KLASA slouží spotřebitelům k lepší orientaci na trhu při rozeznání výjimečně kvalitních produktů v porovnání s běžně dostupnými potravinami. V současnosti mohou spotřebitelé nalézt značku KLASA na obalech celkem 980 produktů od 223 českých a moravských výrobců. Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou dostupné na stránkách http://www.eklasa.cz/.

 

Zdroj: SZIF