Bezpečnost potravin

Značku Klasa má 15 nových výrobků

Vydáno: 19. 5. 2020
Autor: SZIF

Tisková zpráva SZIF

Značku Klasa má 15 nových výrobků. Patří mezi ně také Zahradní limonáda Tátův sad nebo víno Marhulové

Obliba značky KLASA stoupá nejen u spotřebitelů, ale také výrobců. Zájem o ni mají nejen prověřené společnosti, které logo Klasa již na řadě svých výrobků používají a pravidelně se uchází o její opětovné udělení, ale také zcela noví producenti. Mezi 15 nově oceněnými výrobky najdete také Zahradní limonádu Tátův sad od Jana Abta a dezertní víno Marhulové z Vinařství Lacina.  

Značku KLASA uděluje od roku 2003 ministr zemědělství mimořádně kvalitním potravinám a produktům na 3 roky, její administraci provádí SZIF. Spotřebitelům umožňuje značka lepší orientaci mezi potravinami v prodejnách a usnadňuje nákup kvalitních českých potravin. Aktuálně je toto logo na obalech 915 produktů od 223 českých a moravských výrobců.  

Hrdými výrobci nově oceněných produktů jsou:  

BOHEMILK, a.s.  
Opočenský prémiový jogurt malina 
Opočenský prémiový jogurt černý rybíz
Opočenský prémiový jogurt hruška s karamelem 

Historie opočenské mlékárny se píše od roku 1936. Byla postavena v srdci východních Čech a zpracovává nejkvalitnější mléko z podhůří Orlických hor. Od roku 2007 patří do skupiny InterLacto Group, která zahrnuje společnosti InterLacto, mlékárny v Jihlavě, Olešnici a Opočně a další zemědělské subjekty. Opočenské prémiové jogurty jsou vyrobeny z lahodné smetany. Mají jemnou chuť a hustou konzistenci. Obsahují výběrový džem s kousky ovoce ve variantách černý rybíz, malina nebo hruška s karamelem. 

Jan Abt
Zahradní limonáda Tátův sad – jablko & citron
Zahradní limonáda Tátův sad – jablko & černý rybíz 

Jan Abt vyrábí řemeslné cidery, mošty a limonády na rodinném statku ve středočeské obci Líšnice od roku 2014. Jako ekologicky hospodařící zemědělec pěstuje jablka na více než 8 hektarech jabloňových sadů. Při výrobě dodržuje tradiční řemeslné postupy a klade důraz na vysokou kvalitu zpracovávaného ovoce, které pochází z velké části z jeho vlastní zemědělské produkce. Oceněné Zahradní limonády Tátův sad neobsahují žádný přidaný cukr. Najdete v nich jen jablečný mošt, ovocné šťávy podle druhu, pramenitou vodu a trochu bublinek. Jsou bez chemické konzervace, jen šetrně pasterovány. 

Uzeniny Příbram, a.s.
Příbramský gothajský salám 

Společnost zpracovává kvalitní české maso z přilehlých farem na Příbramsku a vyrábí z něj uzeniny, polotovary, lahůdky a další speciality. Cílem společnosti je především nabízet zákazníků tradiční i inovativní produkty a podporovat tak českou produkci a tím i české zemědělství. Příbramský gothajský salám je speciální typ gothajského salámu, jehož příjemnou chuť po mase a koření navíc doplňuje jeho zauzení bukovými štěpkami. Barva v řezu je masově červená a jemně oranžová po použité paprice. Salám obsahuje 75 % vepřového a hovězího masa, je bez lepku a bez přidaného glutamátu. 

EFUS spol. s r.o. 
Jablka Fuji  

Společnost EFUS spol. s r.o. působí na trhu od roku 2006 a je členem Odbytového družstva ovoce Český ráj a specializuje se na pěstování jablek. Sady společnosti se nachází v Českém ráji v Semilech o rozloze více než 2 hektarů a jsou zajištěny protikroupovou ochranou a moderním automatickým závlahovým systémem. Jablka Fuji mají 100% český původ. Jsou sladkokyselá, s jasnou výraznou chutí a zůstávají křupavá dlouho po sklizni. Při pěstování je kladen velký důraz na ochranu životního prostředí. Všechny aplikace přípravků na ošetření rostlin probíhají v soudu se systémem integrované produkce. 

Ing. Pavel Lacina – Vinařství Lacina 
Marhulové Originál
Marhulové Sladké 
Marhulové Šumivé 

Dezertní víno Marhulové je poctou Velkopavlovické meruňce, která pochází ze stejného kraje jako rodina pana Laciny. Ze všech odrůd má nejbohatší chuť sladkých, zralých meruněk. Jejím vylisováním a následným prokvašením šťávy vznikne meruňkové víno s velmi příjemnými a intenzivními tóny jak ve vůni, tak i v chuti. Všechna oceněná vína se vyznačují vysokým podílem draslíku. V nabídce je Marhulové Originál, Marhulové Sladké a první meruňkový sekt na světě – Marhulové Šumivé. 

Mlékárna Olešnice a.s. 

Tradice mlékárenské výroby v obci Olešnice sahá až do roku 1938. Současná společnost byla založena v roce 1994. Spolu s několika dalšími mlékárenskými a zemědělskými podniky tvoří skupinu Interlacto Group s ryze českými vlastníky. Firma sídlí v oblasti, která patří mezi ekologicky nejméně zatížené na území ČR, což se projevuje i ve vysoké kvalitě nakupovaného mléka. Nosnými produkty společnosti jsou přírodní sýry, tvarohy a máslo. Na domácím trhu firma spolupracuje s většinou hlavních maloobchodních i velkoobchodních partnerů, a kromě toho má i vybudovaný systém regionálního zásobování. 

Rabín je polotučný nezrající bílý slaný sýr, na svém povrchu ochucený česnekem a majoránkou.

Mozzarella Bianca je nezrající bílý sýr špičkové kvality, vyrobený originální italskou technologií z českého mléka vysoké kvality. Vybrat si můžete 3 druhy mozzarelly v nálevu, které se liší svou velikostí – classic, třešničky a nejmenší perličky. 

Sýráci – sýrové tyčinky jsou sýrové tyčinky s vláknitou konzistencí a lahodnou chutí. Jedná se o přírodní polotučný sýr ve 20 gramových porcích, které jsou skvělou svačinkou nejen pro děti. Jsou vyrobeny pouze z mléka, mlékárenský kultur a jedlé soli. 

Sedlářský sýr je kvalitní přírodní polotučný sýr jemné, mírně slané chuti, vyrobený za použití moderní italské technologie z kravského českého mléka. Neobsahuje barviva ani konzervanty. 

PAJERO s.r.o.
Čevabčiči 

Firma Pajero s.r.o. působí na trhu již od roku 1995. V roce 2018 vybudovala novou výrobní halu s moderní technologií. Zabývá se výrobou mražených polotovarů z masa, sýrů a zeleniny. Hlavní důraz klade na kvalitu surovin od prověřených dodavatelů. Oceněné čevabčiči obsahuje vysoký podíl masa (81%), k dochucení je použita hořčice, cibule a směs koření, které dávají výrobku typickou chuť a vůni. Výhodou pro spotřebitele je jednoduchá příprava v troubě či na grilu. Stejná velikost válečků umožňuje jejich rovnoměrné propečení.

 

Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů najdete na stránkách www.eklasa.cz.

Zdroj: SZIF