Bezpečnost potravin

Zimní Olympijské hry 2018 Jižní Korea

Vydáno: 9. 2. 2018
Autor: HSHMP

Informace Ministerstva zdravotnictví a HSHMP

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) seznamuje veřejnost se zajímavou zprávou z webu Ministerstva zdravotnictví, která pojednává o zdravotních informacích v dějišti nadcházejících zimních olympijských her v jihokorejském PyeongChangu. Letošní zimní Olympijské hry (OH) v jihokorejském PyeongChangu se konají od dnešního dne, tj. 9. února do 25. února 2018, po nich následují Paralympijské hry konající se od 9. do 18. března 2018. 

V této souvislosti Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zintenzivní sledování výskytu infekčních nemocí, které mohou znamenat riziko pro veřejné zdraví.  

Masové shromažďování návštěvníků na OH může zvýšit riziko šíření některých vzduchem přenášených infekcí, při jejichž přenosu se může podílet navíc i přímý kontakt mezi osobami. Jedná se například o tuberkulózu, meningokokové infekce, spalničky, záškrt, příušnice a další nemoci preventabilní očkováním. Riziko onemocnění přenášené vektory (především hmyzem) je nízké, neboť aktivita komárů je v dané lokalitě v tomto období téměř nulová.  

V současné době Korejské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) hlásí nárůst sezónní chřipky, a to s převahou chřipky typu B (54 %) a typu A (H3N2) (39 %), postihující převážně děti ve věku 7-18 let. Od roku 2017 se v zemi vyskytlo několik ohnisek vysoce patogenní chřipky A (H5N6) u ptáků a drůbeže. Ačkoliv nebyly zaznamenány žádné případy chřipky A (H5N6) u člověka a riziko infekce u člověka je velmi nízké, doporučuje se vyhnout kontaktu s ptáky a návštěvám chovů drůbeže.  

Doporučení pro osoby, které cestují do Jižní Koreje:

Osobám, které cestují do Jižní Koreje, se doporučuje konzultovat předem očkování se svým registrujícím lékařem. V případě zdravotních problémů po návratu, je důležité, aby pacient informoval svého lékaře o cestě do Jižní Koreje. Riziko mohou představovat také nákazy z potravin a vody, jejichž frekvence se v souvislosti s účastí na masových shromážděních obecně zvyšuje. Více informací o infekčních nemocech a potřebných opatřeních během OH a paralympijských her v Jižní Koreji lze nalézt na stránkách KCDC na adrese:  
http://www.cdc.go.kr/CDC/eng/info/CdcKeNotice.jspmenuIds=HOME002-MNU0576-MNU0586&fid=8651&q_type=&q_value=&cid=77441&pageNum

Zdroj: ECDC
https://ecdc.europa.eu/en/publications-data/communicable-disease-threats-report-14-20-january-2018-week-3  

PŘÍMÝ LINK NA ZPRÁVU NA INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ
 

V Praze dne 9. 2. 2018 
Mgr. Zbyněk Boublík 
tiskový mluvčí

Zdroj: HSHMP