Bezpečnost potravin

Země Evropské unie se shodly na zákazu dalšího pesticidu škodlivého pro včely

Vydáno: 24. 10. 2019
Autor: Český svaz včelařů

Informace Českého svazu včelařů

Foto: Shutterstock 

Členské státy Evropské unie podpořily návrh na zákaz používání pesticidu thiakloprid, který je rizikový pro včely a může ohrožovat i zdraví lidí. Uvedlo to na twitteru ředitelství Evropské komise pro zdraví a bezpečnost potravin. Zemědělci v EU tak zřejmě nebudou smět používat insekticidy firmy Bayer prodávané pod značkami Calypso a Biscaya po 30. dubnu 2020, kdy končí platnost současných povolení.

Většina zemí EU schválila návrh Evropské komise, aby nebyla obnovena licence thiaklopridu. Komise nyní musí vydat ještě konečné rozhodnutí s detaily, kdy bude omezen prodej a použití tohoto insekticidu.

Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) zveřejnila v lednu zprávu, ve které vyjádřila obavy, že látka je toxická pro lidi a je přítomna v příliš velké koncentraci v podzemních vodách, upozornila agentura Reuters.

Thiakloprid patří do skupiny pesticidů nazývané neonikotinoidy, které jsou chemicky podobné nikotinu. Mají silný účinek na nervový systém hmyzu. V roce 2013 EU zakázala tři další látky z této skupiny – imidakloprid, thiametoxam, klothianidin – pro použití na kvetoucích plodinách, jako třeba řepka, kvůli nebezpečí, které představují pro včely. V roce 2018 rozšířila zákaz i na plodiny jako ozimé obiloviny a cukrovou třtinu.

Letošní sezona je první, kdy pěstitelé ozimých obilovin nemohou používat insekticidní mořidlo Deter.

Zdroj: iRozhlas

Zdroj článku: Český svaz včelařů