Bezpečnost potravin

Význam kozího mléka

Vydáno: 9. 5. 2002
Autor:

chov koz, vlastnosti kozího mléka, bílkoviny, pozitivní účinky na lidský organismus

Chov koz na území naší republiky upadl po 1.světové válce. Po centralizaci mlékárenského průmyslu, po zrušení drobných výrobců a po likvidaci soukromého sektoru v padesátých letech byla představa obnovy chovu koz nemyslitelná. Podle tehdejšího zákona se u nás povolovalo zpracovávat v průmyslových mlékárnách pouze kravské mléko. Impulsem k návratu ke kozímu mléku byla až změna společenských a ekonomických poměrů u nás, které umožnily některým odvážlivcům naplnit úvahy o změně svého dosavadního – často městského – způsobu života a založit tradici malých, většinou rodinných farem.
Jaké jsou vlastnosti kozího mléka?
Kozí mléko je biologicky velmi významná tekutina, která má odlišné složení od kravského mléka. Obsahuje minerální soli vápníku, hořčíku, sodíku, draslíku a fosforu, soli stopových prvků: mědi, zinku, manganu, titanu, chromu a kobaltu a řadu vitaminů: A, B1, B2, B12, C, D, E a kyselinu listovou. Rozdíly vzhledem ke kravskému mléku jsou v nižším obsahu železa, kobaltu, vitaminu B12 a kyseliny listové. Pozitivně lze hodnotit vyšší obsah fosforu a vápníku, vitaminu D a vitaminu B2 (riboflavinu) a nižší obsah sodíku.
Významná je též otázka bílkovin. Množství bílkovin v kozím mléce je částečně vyšší než v mléce kravském. Jejich složení je však na rozdíl od kravského mléka odlišné. To je pravděpodobně důvodem, proč organismus některých lidí snáší kozí mléko lépe než kravské. Důležitá je lepší stravitelnost kozího mléka, která je způsobena rozměry a rozložením tukových částic v mléce, které jsou rozptýleny v malých kuličkách, velice podobných tuku v mateřském mléce.
Většina kozích výrobků na trhu zatím pochází z chovů, které vznikly jako alternativní či ekologické. Nebezpečí kontaminovaného krmení je zde tedy mnohem nižší než u současných chovů krav. Koza je navíc také mnohem vybíravější a napadené nebo nekvalitní krmivo nepřijme.
Léčebné účinky kozího mléka znali již staří Římané, kteří považovali máslo z kozího mléka za elixír krásy a zdraví. Také mniši z některých klášterů ve Švýcarsku používali jako léčebnou mast kozí máslo s alpskými bylinkami. Zároveň řada současných lékařských průzkumů dokázala pozitivní působení kozího mléka na náš organismus, například při těchto onemocněních:
 Při onemocnění trávicího traktu a „přidružených orgánů“ (játra, slinivka), kdy se kladně projevuje zásaditější charakter a vyšší neutralizační kapacita kozího mléka.
 Při stresu a migrénách. Mnoho žen, které trpí migrénou, se vyléčí, když vyloučí kravské mléko a výrobky z něj ze svého jídelníčku.
 Při alergiích. Kozí mléko má odlišné složení a odlišný podíl bílkovinných frakcí (kaseinů), kterým se v kravském mléce přičítá největší role při vzniku dětských alergií. Uvádí se, že 60-70 % populace, která je alergická na bílkoviny kravského mléka, snáší bez problémů bílkoviny mléka kozího.
 Při revmatických bolestech.
 Při kožních alergiích (ekzémech). Pomáhají především koupele v syrovátce doplněné o stravování s vyloučením kravského mléka a výrobků z něj.
 Existují též názory, že kozí mléko hraje aktivní roli v prevenci nádorových onemocnění. Například bylo pozorováno, že organismus kozy je schopen si vytvářet účinné protilátky a nikdy neonemocní rakovinou. Zajímavé výsledky jsou též z pozorování pacientů, kteří pravidelně pili kozí mléko. Podobně bylo ve Francii úspěšně prokazováno snížení rizika opětovného propuknutí nemoci u již operovaných pacientů.
www.ekolist.cz