Bezpečnost potravin

„Výživa v kostce“ – nová část aplikace do mobilních telefonů

Vydáno: 23. 5. 2018
Autor: MZe, Odbor bezpečnosti potravin

Aplikace do mobilních telefonů "Víš, co jíš?" má novou část věnovanou výživě.

Odbor bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství představuje novou část aplikace do mobilních telefonů „Víš, co jíš?“.  Aplikace je určena do mobilních telefonů, které pracují v operačním systému Android verze 2.3.3 (Gingerbread) a vyšších verzích.

   Aplikace „Víš, co jíš?“ nyní obsahuje tyto části:

–   Výživa v kostce
–   Éčka
–   Bezpečnost potravin A-Z

Nejnovější část aplikace „Výživa v kostce“ poskytuje řadu přehledných a praktických informací o výživě a zdravém stravování.

V části Živiny jsou uvedeny informace o hlavních živinách (bílkoviny, sacharidy, vláknina, tuky) a o vitamínech, minerálních látkách a stopových prvcích. U jednotlivých živin je zmíněna jejich potřeba, úloha v organismu, hlavní zdroje a také nemoci z jejich nadbytečného nebo nedostatečného příjmu.  

Energii dodávají tělu zejména tuky a sacharidy. Bílkoviny jsou na pokrytí potřeb energie využity jen ve výjimečných případech, například při hladovění.  

V části Tekutiny aplikace upozorňuje na potřebu příjmu tekutin s důrazem na udržení rovnováhy mezi přijatým a vydaným množstvím a popisuje, jak se projevuje nedostatek tekutin v těle.  

Součástí „Výživy v kostce“ je také tzv. „Moje kalkulačka“, která umožňuje na základě zadaných údajů výpočet indexu tělesné hmotnosti (BMI) a individuální potřeby živin a energie, doplněné o komentář a doporučení odborníka. 


Aplikace do mobilních telefonů „Víš, co jíš?“ je zdarma ke stažení na Google Play. Informace zde.

 Zdroj: Informační centrum bezpečnosti potravin MZe