Vývoj nových aditiv z bakterií
Vydáno: 29. 9. 2011
Autor: Ing. Irena Suková
Projekt Colorspore (2008-2011) zkoumá bakterie rodu Bacillus z hlediska jejich bezpečnosti a jako potenciální zdroj pro průmyslovou bioprodukci spor bohatých na karotenoidy odolné vůči kyselému prostředí žaludku.
Po objevu, že bakterie rodu Bacillus vytvářejí spory bohaté na karotenoidy, které jsou schopné procházet bez poškození kyselým prostředím žaludku, byl zahájen projekt Colorspore spolufinancovaný EU v rámci 7. RP („Knowledge based bio-economy“). Projekt Colorspore – „New sources of natural, gastric stable, food additives, colourants and novel functional foods”, který začal v r. 2008, dále zkoumá tyto bakterie z hlediska jejich bezpečnosti a průmyslového využití. Mezinárodní tým započal výzkum charakterizací příbuzných bakteriálních kmenů a specifikoval dva z nich – HU 36 a GB1, které jsou vzhledem k sekvencím genomu a ke všem genům nejvhodnější k biosyntéze karotenoidů.
Dále bylo zjištěno, že nejlepší stabilita a antioxidační aktivita přečištěného beta-karotenu i lykopenu se zajistí přítomností železa.
Dále bylo zjištěno, že nejlepší stabilita a antioxidační aktivita přečištěného beta-karotenu i lykopenu se zajistí přítomností železa.
Závěrečné práce jsou zaměřeny na případný probiotický potenciál bakterií, na aplikaci spor HU36 do pekařských produktů a na vlivy na chuť, vůni, barvu a stabilitu.
Research*EU Result Magazine, 2011, č. 1, s. 13