Vysledovatelnost: norský projekt TELOP
Začátkem června bude v Norsku spuštěný pilotní projekt vysledovatelnosti potravin TELOP. Tento systém umožní vysledovat výrobky z lososa od rybí farmy přes zpracovatele až po regál supermarketu. Všechny ingredience a kroky v řetězci výroby od krmiva až po finální produkt budou zadokumentovány.
Systém vysledovatelnosti TELOP (Technology Development for Profitable Fishfarming) umožňuje provést dokumentaci všech přísad a zpracovatelských kroků v celém řetězci výroby potraviny, celý proces výroby tak bude naprosto transparentní. Technickou platformou systému je na využití internetu založený databázový software vytvořený společností TraceTracker. V TELOPu participují všechny společnosti zúčastněné ve všech stadiích výrobního řetězce – od dodavatelů přísad do krmiv přes rybí farmy a zpracovatelské společnosti až po distributory a maloobchod.
Databáze TELOPu zajišťuje vysoký stupeň ochrany spotřebitele. Uživatel databáze může přímo vystopovat původ jakéhokoli lososího filetu z regálu supermarketu. Zjistí, na které farmě byla ryba vyprodukována, jaké dostávala krmivo, kterou firmou byla zpracována na finální výrobek.
TELOP vyhovuje všem standardům vyžadovaným u systémů vysledovatelnosti nejen v rámci Evropské unie, ale i v Severní Americe a Japonsku. Projekt TELOP je podporovaný norskou vládou a bude monitorovaný nezávislými výzkumnými ústavy. Zúčastní se ho mimo jiné firmy BASF (dodavatel krmných aditiv – vitamínů a karotenoidů), Skretting (výrobce krmiv), Fjord Seafood (chovatel a zpracovatel lososů), NorgesGruppen (maloobchodní distributor).
Zavedení a fungování tohoto systému vysledovatelnosti budou z nezávislého vědeckého hlediska monitorovat Trondheimský výzkumný ústav Sintef a Norský ústav pro rybolov a akvakulturu Fiskeriforskning.
Chemická firma BASF chce databázový projekt TELOP zavést i pro sledování dalších svých produktů.