Bezpečnost potravin

Výsledky kontrol SZPI

Vydáno: 4. 3. 2005
Autor:

Ve skladech hmyz i hlodavci, porušené obaly zboží, klamání zákazníků. To je jen stručný výběr z chyb, které při svých dlouhodobých kontrolách objevují inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v českých obchodech. Kontrolují nejen velké hypermarkety, ale i menší prodejny.

„Nejčastějším prohřeškem je klamání zákazníka, na regálech vedle sebe například leží víno a jiné ovocné nápoje. Nakupující si tak myslí, že všechny nápoje jsou z vinné révy, i když to není pravda,“ říká mluvčí SZPI Daniela Kolejková.

Podle nařízení musí obchodníci v regále různé zboží oddělit, ne jej míchat. Podobně to platí u másla. „Zákazník si koupí nějaký emulgovaný tuk v domnění, že když sahá mezi másla, tak pod tou značkou máslo najde a složení už nestuduje,“ doplňuje Kolejková.

Inspekce zatím zkontrolovala 313 prodejen a objevila v nich 666 nedostatků, u některých obchody hned zjednaly nápravu, u jiných chce inspekce zahájit správní řízení a případně udělit pokutu.

Klamání zákazníků je sice protiprávní, jiné prohřešky ale byly daleko vážnější. V regálech ležely potraviny s otevřeným obalem (tento nedostatek je častý hlavně u mražených potravin), jakosti zeleniny a ovoce nebyly vždy správně označeny.

V některých skladech inspekce objevila živý lezoucí hmyz. „Byly tam i nalíčená pasti na hlodavce, někde dokonce létali ptáci,“ popsala Kolejková.

Prodejny, hlavně ty s potravinami, jsou nyní kontrolovány velmi často, a to jak  SZPI, tak Státní veterinární správou nebo Českou obchodní inspekcí. Větší množství kontrol částečně souvisí se vstupem země do EU, která klade na ochranu spotřebitele velký důraz.

Za další důvod lze však považovat i to, že někteří politici mají především na hypermarkety spadeno, protože se jim nelíbí, že nízkými cenami vytlačují menší prodejny a k dodavatelům se nechovají příliš morálně. Například splatnost faktury za rohlíky, tedy zboží, které obchody odebírají denně, je až 60 dní.

Možnost jednat o těchto problémech se však dostala do bludného kruhu. Ministři průmyslu Milan Urban a zemědělství Jaroslav Palas o nich chtěli hovořit se zástupci hypermarketů už na konci loňského roku. Šéfové obchodů ale na schůzku nepřišli. Dorazili až na tu další s vicepremiérem Martinem Jahnem, z níž se ale na oplátku omluvili oba ministři.

Nejčastější zjištěné prohřešky:

* na regálech vedle sebe leží víno a jiné ovocné nápoje

* chybí návody v češtině

* porušené obaly potravin

* hmyz či hlodavci ve skladech

* zelenina či ovoce II.  jakosti jsou v prodejně označena jako I. jakost

* menší hmotnost zboží, než je uváděna

 

Zdroj SZPI/sb