Bezpečnost potravin

Výrobci a prodejci alkoholu už nemusí mít rodné listy dokládající původ lihu

Vydáno: 27. 6. 2014
Autor: www.zemedelec.cz

Nově přijaté zákony a další opatření hlavní cíl rušeného nařízení vlády plně nahrazují.

Vláda dne 26. 6. 2014 zrušila nařízení z roku 2012, podle kterého museli mít výrobci a prodejci alkoholu připravené ke kontrole rodné listy dokládající původ lihu v destilátech s obsahem alkoholu od 20 procent výše. Nařízení předloni na podzim vydal kabinet premiéra Petra Nečase v reakci na hromadné otravy destiláty s příměsí jedovatého metanolu.

Zrušení nařízení by mělo výrobcům a prodejcům alkoholu ulevit od administrativy a uvést do souladu legislativu. Vyplývá to z odůvodnění návrhu, který předložilo ministerstvo zemědělství. Podle celníků, kteří kontrolují původ lihu a jeho řádné zdanění, ale povinnost restauratérů a obchodníků mít po ruce rodný list zmizela už s novým zákonem účinným od letošního ledna, jak napsal server Aktuálně.cz.

Metanolová kauza, která si v České republice vyžádala padesátku lidských životů, přiměla stát zpřísnit pravidla pro výrobu a distribuci lihovin. Podle ministerstva zemědělství přijaté zákony a další opatření hlavní cíl rušeného nařízení vlády plně nahrazují.

Stát mimo jiné zavedl nový typ kolků pro alkohol, které obsahují informace o konkrétní láhvi přístupné přes vytištěný QR kód a uložené zároveň v registru kolků. Papírové podklady tak už nejsou potřeba.

Autor: Eva Kořínková – Seifertová

Zdroj:  www.zemedelec.cz