Bezpečnost potravin

Vycvičené fágy zlikvidují bakteriální infekci s pomocí evoluce

Vydáno: 18. 6. 2021
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

Bakterie mají dost nechutnou schopnost rychlé evoluce, která jim umožňuje v krátké době neutralizovat používaná antibiotika. Naštěstí pro nás, bakteriofágy, čili viry napadající bakterie, jsou v tomto směru ještě rychlejší. Tým americké University of California, San Diego, toho využil.

Kredit: US San Diego.Bakterie se vyvíjejí velmi rychlým tempem. Nejde přitom jen o selekci výhodných genů. Také si tyhle geny svižně vyměňují mezi sebou. Když musejí čelit antibiotikům, tak se mezi nimi rezistence šíří jako požár.

Fágy kdysi byly jednou z možností, s níž se počítalo při léčbě bakteriálních onemocnění. Pak přišla éra antibiotik, která se ukázala jako velmi efektivní v boji s bakteriálními infekcemi. Teď se situace zhoršila a antibiotika přestávají fungovat. Fágy se díky tomu opět vracejí na scénu.

Tým UC San Diego se rozhodl vycvičit fágy, aby byly v likvidaci bakterií ještě lepší, než jsou teď. Pěstovali fágy s bakteriemi 28 dní. Tím jim dali příležitost a důvod, aby spustily vlastní evoluci, ještě agresivnější, než na jakou se zmohou bakterie. Fágy se vyvíjely a jejich ultrarychlá evoluce je vycvičila, aby staly velmi efektivními v likvidaci dotyčných bakterií a zvládaly jejich obranné strategie.

Vědci pak vzali takto vycvičené fágy a nasadili je proti jiným populacím stejného typu bakterií. Ukázalo se, že tento postup je pro bakterie smrtící. Fágy je likvidovaly asi tisíckrát účinněji než jejich netrénovaní kolegové a jejich účinek byl několikanásobně trvalejší.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací naleznete zde: https://newatlas.com/medical/trained-viruses-bacteria-phage-therapy/

 

Zdroj: Gate2Biotech