Bezpečnost potravin

Vstup do nového roku bez zdravotních problémů

Vydáno: 30. 12. 2009
Autor: berankova1

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 30.12. 2009.

I po požití zdravotně nezávadných potravin živočišného původu může být člověku někdy těžko, a to když je jich moc. Ano, určitě je obtížné být o svátcích střídmými, a týká se to nejen lidí, ale i jejich zvířecích společníků.

Zdravotní problémy může způsobit hlavně špatné zacházení s potravinami nebo surovinami. Po rozmražení není správné suroviny opět zamrazit, při následném rozmrazení se na jejich povrchu pomnoží různé mikroorganismy, například i neblaze proslulé listérie. Když to skončí „jen“ průjmem, lze hovořit o štěstí.

Určitě také není vhodné dávat zvířatům lidskou stravu, je zpravidla nejen neúměrně tučná, ale i slaná a kořeněná, a na to zvířata nejsou „stavěná“. Domácím miláčkům, zejména psům, prospěje, především o svátcích, pořádná procházka. Ostatně i jejich páníčkům.

Na Silvestra je ale dobré být včas doma. Hluk z petard, a záblesky z ohňostrojů nemají psi rádi, uvažme, že mají sluch mnohonásobně citlivější než člověk. Mohou se polekat, utéci, zaběhnout se a ztratit se, v horším případě pejsky mohou ohrozit dopravní prostředky. I kočky by měly být raději doma, i když ty se dovedou většinou včas skrýt.

Zejména na Silvestra je dobré myslet nejen na své zdraví, ale i na zdraví zvířat, a to i těch volně žijících, například ptactva. Zkrátka, aby vstup do nového roku byl opravdu radostný, příjemný a i bez zdravotních problémů.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.