Vodní biotoxiny a jejich vliv na lidské zdraví
Vodní biotoxiny jsou toxiny produkované drobnými vodními organismy, např. řasami. Některé z těchto látek ohrožují ryby a další vodní organismy, jiné mohou být spojeny také se zdravotními riziky pro člověka.
Významným příkladem jsou ciguatoxiny. Produkují je obrněnky (Dinoflagellata) – jednobuněčné organismy žijící v mořích a oceánech v tropických a subtropických oblastech. Mohou se kumulovat v tkáních ryb, které se těmito organismy živí, nebo ryb, které kontaminované ryby požírají. U člověka se po konzumaci kontaminované ryby mohou objevit příznaky otravy, které jsou však poměrně vzácné a souvisí s dovozem ryb z tropických oblastí.
Situace spojené s propuknutím nákazy jsou jedním z mnoha témat mezinárodního sympozia o vodních biotoxinech, které se uskuteční ve Spolkovém institutu pro hodnocení rizik (BfR) v Berlíně ve dnech 10. a 11. června 2024. Cílem je výměna vědeckých informací pro lepší pochopení těchto biotoxinů. Odborníci budou prostřednictvím přednášek a prezentací případových studií a nových analytických metod mimo jiné diskutovat, které vodní biotoxiny mohou představovat zdravotní rizika pro člověka, jak působí na organismus a jak lze tato rizika v případě potřeby minimalizovat.
Ciguatoxiny nejsou jedinými toxiny produkovanými drobnými vodními organismy a zdaleka to nejsou jen mořské druhy, které toxiny vytvářejí. Produkce toxinů je známa i u řady sladkovodních druhů řas a sinic.
Sladkovodní biotoxiny se dostaly do povědomí široké veřejnosti např. v létě roku 2022, kdy došlo ke zvýšenému úhynu ryb, plžů a mlžů v řece Odře. Příčinou byla vysoká salinita, vysoká teplota a nízký stav vody, které vedly k zvýšenému rozmnožení „zlatých řas“ (Prymnesium parvum) produkujících toxin prymnesin. Zda prymnesin ohrožuje také lidské zdraví, je zatím pro vědce stále otázkou.
Vodní biotoxiny s prokázaným škodlivým účinkem na člověka jsou také např. cyanotoxiny tvořené sinicemi, například mikrocystiny, které jsou toxické pro játra.
Strategie, jak zabránit případnému zvýšenému rozmnožení sinic v letních měsících, bude rovněž předmětem diskuzí na mezinárodním sympoziu v Berlíně. Pozornost bude věnována také ovatoxinu-a – toxinu, který může člověka ohrozit po konzumaci mlžů, a mnoha dalším toxinům produkovaným mořskými i sladkovodními organismy.
Program a další informace o sympoziu naleznete zde:
https://www.bfr-akademie.de/english/aquatic-toxins-2024.html
Další informace o vodních biotoxinech na internetových stránkách BfR:
- Otázky a odpovědi – Ciguatera: Vergiftungen durch Ciguatoxine (Algentoxine) aus Seefisch und Meeresfrüchten
https://www.bfr.bund.de/de/ciguatera__vergiftungen_durch_ciguatoxine__algen toxine__aus_seefisch_und_meeresfruechten-297571.html - Sdělení: Anstieg von Ciguatera-Fischvergiftungen in Europa
https://www.bfr.bund.de/de/presseinformation/2017/17/anstieg_von_ciguatera_ fischvergiftungen_in_europa-200656.html - Bewertung von marinen Biotoxinen in Lebensmitteln:
https://www.bfr.bund.de/de/bewertung_von_marinen_biotoxinen_in_lebensmitt eln-62066.html