Bezpečnost potravin

Virus ebola – Reston se nebezpečně šíří mezi prasaty

Vydáno: 11. 1. 2021
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

Ebolaviry ze skupiny jednořetězcových RNA virů jsou teď sice poněkud mimo zájem médií, ale vzhledem špatné pověsti jsou neustále v hledáčku odborníků. Virus ebola – Reston (RESTV) je ale výjimkou. Lidi totiž obvykle nenapadá, a když, tak u nich probíhá asymptomatická infekce.

Kredit: NIAID.Podle badatelů NIH (National Institutes of Health) se ukázalo, že ebola – Reston je patogenem hospodářských zvířat a že se může šířit i na další druhy savců (včetně člověka). V experimentech se u selat infikovaných RESTV vyvinulo závažné respirační onemocnění. Selata pak šířila virus dál. Zdá se, že prasata mohou sloužit jako zdroj tohoto viru. Tým NIH uvedl, že infekce RESTV u prasat jsou varováním, že by se lidé od prasat mohli tímto virem nakazit.

Virus RESTV byl poprvé objeven v roce 1989 v opicích, které byly kvůli výzkumu přivezeny z Filipín do Restonu ve Virginii. V roce 2008 se virus objevil mezi prasaty na Filipínách. Tehdy Světová zdravotnická organizace WHO upozornila, že se RESTV může přenášet z prasat na lidi. Sekvence viru RESTV byly objeveny i v Číně a vědci upozorňovali na nutnost monitorovat prasata kvůli této chorobě v oblasti Filipín a jihovýchodní Asie.

Výzkum viru NIH by měl pokračovat. Je například nutné zjistit, zda koinfekce s jinými viry ovlivňuje rozvoj onemocnění se závažným průběhem nebo zda prasata nemohou být rizikem i v případě dalších ebolavirů.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací naleznete zde: https://phys.org/news/2020-12-reston-ebolavirus-efficiently-pigs.html

 

Zdroj: Gate2Biotech