Bezpečnost potravin

Více než 200 různých chorob je způsobováno znečištěním, oznámili američtí vědci

Vydáno: 19. 11. 2004
Autor:

U více než 120 diagnóz bylo definitivně potvrzeno, že souvisejí se znečištěním. U dalších 33 jsou důkazy, že souvislost existuje. EK se snažila zavést novou direktivu požadující, aby průmysl poskytoval bezpečnostní informace o 30 000 nejužívanějších chemikáliích.

Okolo 200 rozdílných chorob, od mozkové obrny po atrofii varlat a 37 druhů rakoviny, souvisí se znečištěním, zní výsledek výzkumu provedeného ve Spojených státech. Autoři studie předpokládají, že celkový dopad znečištění podhodnotili. Zaměřili totiž pozornost na získání informací pouze o desítkách z tisíců chemikálií rozšířených v prostředí.
Výzkum se omezil pouze na sestavení seznamu účinků chemických látek, které byly již dříve zjištěny několika rozdílnými studiemi a které jsou často velmi dobře známy. U více než 120 diagnóz bylo definitivně potvrzeno, že souvisejí se znečištěním. U dalších 33 jsou důkazy, že souvislost existuje. Pro zbytek jsou důkazy „ne zcela dostačující“.
Devět rozdílných znečišťujících látek způsobuje astma, z toho čtyři pocházejí z výfuků automobilů. Atrofie varlat je způsobena estrogenem, jehož koncentrace stoupá v britských řekách, které jsou také zdroji pitné vody. Otrava rtutí může zavinit mozkovou obrnu a více než 50 látek jako dioxiny a PCB prokazatelně způsobují rakovinu. Ostatní účinky zahrnují onemocnění ledvin, srdeční choroby, vysoký tlak, cukrovku, dermatitidu, bronchitidu, hyperaktivitu, hluchotu, poškození spermií, Alzheimerovu a Parkinsonovu nemoc.
Jeden z autorů, Dr. Ted Schletter z Boston Medical Center: http://www.bmc.org/ , včera oznámil: „Lidské tělo neustále reaguje na chemické prostředí. O některých látkách se prokázalo, že významně přispívají k onemocnění.“ Dále řekl, že k rozvinutí konkrétních onemocnění vede často znečištění v souhře s genetickými dispozicemi. Dr. J. Peterson Myers, generální ředitel ústavu Environmental Health Sciences: http://www.hsc.wvu.edu/ioeh/  ve státě Virginia řekl, že počet chorob souvisejících se znečištěním stoupá, protože výzkum odhaluje stále nové účinky znečišťujících látek.
Při posledním počítání – více než před dvaceti lety – se v Evropě používalo přes 100 000 chemických látek. Jen málo z nich bylo řádně testováno. Krevní testy v Británii, Evropě a Spojených státech indikují, že mnoho lidí má potenciálně nebezpečné látky přímo v těle.
Evropská komise se snažila zavést novou direktivu požadující, aby průmysl poskytoval bezpečnostní informace o 30 000 nejužívanějších chemikáliích. Tlak Bushovy administrativy však brání snahám prosadit toto opatření. Colin Powell, ministr zahraničí Spojených států vysvětlil, že opatření by mělo dopad na americký export do Evropy. Tony Blair, Jacques Chirac a Gerhard Schröder poslali společně Evropské komisi dopis a podařilo se jim uspět – opatření bylo zmírněno.
Hanka Hermová (EcoMonitor)

http://www.ekolist.cz
EkoList, 19. 11. 2004