Bezpečnost potravin

Veřejnost ocenila mobilní aplikaci Potraviny na pranýři

Vydáno: 19. 6. 2014
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 19. 6. 2014.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zvítězila s projektem Potraviny na pranýři v anketě Mobilní aplikace roku v kategorii Aplikace pro lepší svět. Výsledky oznámil pořadatel ankety TUESDAY Business Network během včerejšího slavnostního večera. Celkové pořadí určily hlasy veřejnosti, ankety se účastnilo kolem 12 000 hlasujících.
Mobilní aplikaci Potraviny na pranýři spustila SZPI v září 2013 a v současnosti ji využívá přes 27 000 spotřebitelů. Jejím prostřednictvím se mj. mohou uživatelé seznámit s nebezpečnými, falšovanými a nejakostními potravinami, které inspekce zjistila v tržní síti, dále pomocí GPS modulu aplikace informuje spotřebitele, ve kterých prodejnách v okolí zjistila SZPI pochybení. Aplikace také umožňuje spotřebiteli podat podnět inspektorátu SZPI přímo z prodejny, kde narazil na závadnou potravinu. Služba je k dispozici spotřebitelům bezplatně a je možné ji instalovat na mobilní telefony a tablety s operačními systémy Android, iOS (Apple) a Windows Phone. Inspekce aplikaci průběžně doplňuje o další služby, novinky mohou spotřebitelé očekávat i v nejbližší době.
Mobilní aplikace je odnoží webového portálu Potraviny na pranýři, na kterém SZPI od roku 2012 zveřejňuje detailní výsledky svých kontrol, zejména zjištění nebezpečných, falšovaných a nejakostních potravin v prodejnách a ve výrobě potravin a radí spotřebitelům, jak předejít nákupu nevyhovujícího zboží na často nepřehledném trhu s potravinami. Portál navštívilo téměř 2 800 000 spotřebitelů a dvakrát získal ocenění Křišťálová lupa v kategorii Veřejně prospěšná služba.
SZPI vnímá vítězství v kategorii Aplikace pro lepší svět jako ocenění práce všech zaměstnanců, bez jejichž každodenního přispění by nebylo možné veřejnosti tyto služby poskytovat.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633 
Zdroj:  SZPI