Bezpečnost potravin

Vědci objevili slabinu bakteriálních biofilmů. Jako u Hvězdy smrti

Vydáno: 29. 6. 2020
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

Bakterie jako takové není moc těžké zabít. Když si ale společně postaví ochranný biofilm, tak je to úplně jiné. Biofilmy chrání bakterie před útoky antibiotiky i nepřízní prostředí. Vědci ale nedávno vystopovali slabinu biofilmů, která by se jim mohla stát osudnou.

Kredit: University of Strathclyde.Biofilmy jsou slizké povlaky, v nichž se ukrývají společenstva bakterií. Často vznikají na místech, kde je to pro nás velmi problematické, včetně vodovodních trubek, implantátů či katetrů nebo třeba přímo na našich zubech. Zároveň vnější slizká vrstva účinně brání vstupu antibiotik, takže je velmi obtížné proti bakteriím v biofilmu zasáhnout. Jako by seděly ve Hvězdě smrti.

Tým britské University of Strathclyde teď našel způsob, jak biofilmovou Hvězdu smrti zlikvidovat. Pomocí nové technologie zobrazování Mesolens dokázali vizualizovat miliardy jednotlivých bakterií E. coli v biofilmu, detailněji než kdykoliv dříve. A když to udělali, tak spatřili nenápadnou síť nepatrných kanálků, jimiž se v biofilmu mezi bakteriemi šíří živiny.

Objev doposud neznámé sítě kanálků nevyřešil jen záhadu spojenou s výživou bakterií uvnitř biofilmu. Zároveň odkryl zásadní slabinu biofilmů, která by mohla přinést účinné léky.

Podle vedoucího výzkumu Liama Rooneyho jde o tajný vstup do biofilmu, který vede přímo k jeho zranitelným bakteriálním obyvatelům. Tahle Hvězda smrti by mohla být díky objevené slabině v dohledné době zničena.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

 

Více informací najdete zde: https://newatlas.com/medical/death-star-weakness-bacterial-biofilms/ 

 

Zdroj článku: Gate2Biotech